FOTO
Za posledné roky sme si na Slovensku zvykli na to, ako výrazne stúpli ceny a ako úmerne k nim "nestúpli" (priemerné) mzdy. Mnohí si z tohto vývoja ešte aj dnes rýchlo urobia záver, že "za komunizmu bolo lepšie".
Odkedy pracujem v Londýne v kancelárii obklopený Angličanmi, tak si skladám obraz o tom, ako si vlastne žije Angličan v bohatom Londýne, keď Slovák na Slovensku za kapitalizmu tak trpí...
Ceny nehnuteľností v Británii (podobne, ako aj u nás v hlavnom meste, aj tu v Londýne) išli hore rapídne a takisto neúmerne k rastu platov. Väčšina z mojich kolegov skončila univerzitu s titulom, či už po 3 alebo 5, resp. 6 rokoch štúdia, podobne ako ja (posledný prípad). Faktom však je, že tí, ktorí sú zhruba v mojom veku (30-roční), ani tu nemajú vlastný byt či dom a mnohí z nich si ani netrúfajú vziať si hypotéku, ak sa nezhodnú s partnerom/partnerkou, že do toho pôjdu spoločne.
Faktom ďalej je, že v rozlohou obrovskom meste, akým je Londýn, takmer každý do zamestnania cestuje dopravným prostriedkom, mestskou dopravou alebo autom. Magistrát postupne zvýšil poplatky za parkovanie v meste a takisto tzv. "Congestion charge" čosi ako poplatok za upchávanie mesta autami na takú úroveň, že väčšinu Londýnčanov odsúdil na cestovanie "MHD". No a tým, že ľudia sú na mestskú dopravu odkázaní, je samozrejmé, že sa zvyšujú ceny aj tu. No a tak je cestovanie do/z práce denne spojené s nadávaním na preplnené, meškajúce spoje.
No a do tretice, ako je všeobecne známe, Londýn je pevne usadený na popredných miestach rebríčka najdrahších svetových miest, čo sa, samozrejme, výrazne týka aj potravín. Luxus, ako návštevu u lekára ani nespomínam.
Takže, ak si vezmeme výdavky na uspokojenie základných každodenných potrieb: bývanie, strava a doprava, dostaneme sa do situácie, kde bežný, priemerný a často vysokoškolsky vzdelaný Angličan utráca značnú časť toho, čo zarobí, za to, čo prosto nemôže obísť... "I am simply working only to pay the bills!" - je to, ako to chalani po výplate jednoducho zhodnotili.
Život na Slovensku a v Británii je teda svojím spôsobom podobný. A preto podľa môjho názoru a skúseností, ak už niekto chce, či má dôvod ísť do zahraničia (nech už akýkoľvek) stále najlepšou alternatívou je ísť si privyrobiť 'von', ak sa dá legálne, a vrátiť sa späť so skúsenosťami, jazykom a prípadne aj tučným CV. A ako tak porovnávam, či by som s 'Anglánmi' menil, tak určite nie, našťastie som Slováčisko...
majersky.blog.sme.sk
Autor: PETER MAJERSKÝ