FOTO
Najväčšia ropná burza je na predaj
Burzy sú v kurze. Po pretrvávajúcom záujme o britskú London Stock Exchange, na ktorej sa obchodujú cenné papiere, sa kupci obzerajú aj po najväčšej komoditnej burze na svete New York Mercantile Exchange NYMEX.
Konzorcium záujemcov o menšinový balík utvorili firmy Blackstone a Battery Ventures, samostatnú ponuku podala General Atlantic. Existuje aj možnosť, že sa obe skupiny spoja, čo by znamenalo, že burza si zachová doterajší systém obchodovania cez verejné vyvolávanie cien. Mnohé iné komoditné burzy takýto systém nevyužívajú, nedávno ho, napríklad, zrušila londýnska ropná burza IPE, kde sa obchoduje výlučne elektronicky.
NYMEX je v časoch rastúcich cien ropy veľmi živou burzou. Denne sa na nej obchodujú rekordné objemy kontraktov na ropu. Zo zmien v systéme obchodovania majú obavy hlavne niektorí obchodníci. Prišli by totiž o veľmi draho kúpené miesta na burzovej parkete.
Royal Bank of Scotland vchádza do Číny
Známu britskú banku Royal Bank of Scotland zlákal rastúci čínsky trh. Rozhodla sa investovať 3,1 miliardy dolárov do kúpy desiatich percent čínskej banky Bank of China. Ide o jednu z najväčších zahraničných investícií do čínskeho bankového systému. Spolu s Royal Bank bude transakciu financovať americká Merrill Lynch a hongonský podnikateľ Li Ka-shing, šéf konglomerátu Hutchison Whampoa.
Západné banky sa čoraz častejšie usilujú usadiť sa v Číne, ktorá sa, naopak, snaží pritiahnuť zahraničný kapitál a know-how, aby ozdravila svoj bankový sektor. Čínske banky hospodária s úsporami zhruba 1,5 bilióna dolárov, sú však zaťažené veľkým podielom zlých úverov. Tie sa podobne ako na Slovensku nahromadili v rokoch štátom riadeného bankovníctva. Čína zatiaľ obmedzuje podiely zahraničných subjektov v domácich bankách na 25 percent.
Disney skontroluje prácu v čínskych závodoch
Americká zábavná a mediálna spoločnosť Walt Disney preverí pracovné podmienky v čínskych továrňach, ktoré pre ňu vyrábajú detské knižky. Reagovala tak na kritiku zo strany obhajcov ľudských práv. Národná pracovná komisia v New Yorku vyhlásila, že zamestnanci v týchto závodoch čelia nebezpečným pracovným podmienkam. Továrne podľa komisie nútia zamestnancov pracovať desať až 13 hodín denne a vypláca im mzdu pod minimom stanoveným zákonom.
"V jednej z tlačiarenských tovární vyrábajúcich knihy Disney dochádza k štyrom až piatim nehodám týždenne. Ľudia prichádzajú o svoje prsty a dlane," povedal koordinátor skupiny hongkonských obhajcov ľudských práv Billy Hung.
Spoločnosť Disney vyhlásila, že požiada neziskovú organizáciu pre prieskum sociálnych podmienok Verite, aby tieto tvrdenia vyšetrila.
Heineken obsadzuje ruský pivný trh
Holandský pivovar Heineken rozširuje svoje impérium v Rusku. Svoju pozíciu na najrýchlejšie rastúcom pivnom trhu na svete posilní kúpou pivovaru Ivan Taranov. Známa je aj cena - 560 miliónov dolárov.
Moskovský Taranov je siedmym najväčším výrobcom piva v Rusku a je vysoko ziskový. Podľa ruských novín Kommersant pomôže Heinekenu dobehnúť jeho hlavného zahraničného konkurenta v Rusku, belgickú spoločnosť InBev. Tá je najväčším producentom piva na svete.
Silný rast ruského trhu s pivom prilákal do krajiny množstvo popredných svetových pivovarov. Zahraničné firmy tak kontrolujú tri štvrtiny trhu, na ktorom silná konkurencia tlačí ceny nadol.
Rusko sa v minulých rokoch stalo piatym najväčším pivným trhom po Číne, USA, Nemecku a Brazílii. Heineken, ktorý je štvrtým najväčším producentom piva na svete, predáva svoje výrobky v 170 štátoch.
text a foto - reuters, čtk
FOTO
FOTO