Trenčín si plánuje zobrať úver vo výške 90,8 milióna korún. Celková zadlženosť mesta tak dosiahne až 246 miliónov korún. FOTO SME - MICHAL PIŠKO |
umožňuje zákon.
Z úveru chce mesto financovať budovanie kruhového objazdu na Legionárskej ulici, prípravu investičnej akcie juhovýchodného obchvatu mesta a dobudovanie kanalizácie. Podľa primátora Trenčína Branislava Cellera bude mesto čerpať úver za výhodných podmienok a v súvislosti so zadlžovaním mesta nie je dôvod hovoriť o tom, že by sa mesto dostávalo do problémov. "Keby sme mali problém so splácaním úveru, tak nám ho banky neposkytnú," povedal. Niektorí poslanci však upozorňujú, že zadlženosť mesta ešte nebola taká vysoká. Poslanec Pavol Sedláček hovorí, že mesto si berie vysoké úvery v období, keď sa húfne zbavuje svojho majetku.
Na poslednom mestskom zastupiteľstve totiž poslanci schválili zvýšenie predaja mestského majetku takmer o 60 miliónov korún, mesto tak v tomto roku predá budovy a byty takmer za 130 miliónov. Podľa ekonomického analytika Konzervatívneho inštitútu Petra Gondu tak Trenčínu hrozí riziko, že ak sa zbaví svojho majetku, nebude mať z čoho splácať úvery a bude musieť zvyšovať dane. Tie má v súčasnosti Trenčín jedny z najnižších na Slovensku.
Podľa predsedu finančnej komisie mestského zastupiteľstva Jána Krátkeho sa zadlženosť mesta blíži k maximálnej možnej hranici a "treba preto dávať veľký pozor na nakladanie s financiami". Trenčín má podľa neho problém aj s výberom daní a vymáhaním pohľadávok. "Mám obavu, že výber poplatkov a daní, ako aj vymáhanie pohľadávok nebude v takom rozsahu, ako bolo naplánované. Ak nám budú tieto peniaze chýbať, vznikne deficit bežného účtu a na mesto bude uvalená nútená správa," povedal. Mesto preto podľa neho v súčasnosti pripravuje verejnú súťaž na služby v oblasti vymáhania pohľadávok. (mp)