Rusko zvláda tri vojenské cvičenia súčasne a jedno veľké s Čínou. Prezident Putin je nadšený. FOTO - REUTERS |
V Žltom mori sa začali prvé veľké vojenské rusko-čínske manévre v histórii. Zúčastní sa na nich okolo 10-tisíc mužov, krížniky, torpédoborce, strategické letectvo, ponorky i elitné výsadkárske oddiely. Vojenskí špecialisti upozorňujú, že názov cvičenia Mierová misia 2005 nezodpovedá jeho skutočnému charakteru.
Podľa ruského ministerstva obrany ide o imitáciu mierovej operácie pod záštitou OSN. Scenár je prostý - dva spriatelené štáty sa pokúsia zlikvidovať ozbrojený etnický konflikt v tretej krajine. Výsadkárov majú vysadiť na pobreží a chrbát im bude kryť strategické letectvo a atómové ponorky.
Na podobné operácie však podľa mienky vojenských expertov vôbec netreba lode ako je obrí protiponorkový krížnik Maršal Šapošnikov, či strategické lietadlá schopné niesť jadrové zbrane.
Oficiálne vyhlásenie Moskvy a Pekingu, že ide o nácvik protiteroristickej akcie, vyvoláva značné pochybnosti. Ako včera napísal denník Nezavisimaja gazeta, boje, na ktorých sa zúčastňuje celá flotila a úderné letectvo nie sú v teroristických kruhoch práve obvyklé. Podobné akcie si skôr vyžadujú menší počet skvele vycvičených špecialistov.
New China News v tlačovej správe vymenovala tri ciele manévrov: boj s terorizmom, extrémizmus a separatizmus. Znepokojenie hneď vyjadril Taiwan, ktorý sa domnieva, že cvičenie imituje útok Číny proti separatistom, za ktorých Peking obyvateľov Taiwanu považuje. Politológovia sa zhodujú v názore, že psychologický tlak na Taiwan je jedným z významných cieľov manévrov.
Za omnoho závažnejšie, ako nacvičovanie technickej koordinácie armád dvoch veľmocí, považujú politológovia demonštráciu sily a strategického partnerstva. "USA dúfajú, že spoločné cvičenie sa nestane začiatkom vytvárania rusko-čínskeho vojenského bloku," vyhlásil nedávno prezident známeho analytického amerického centra East-West Charles Morrison.
Rusko a Čína, ktoré majú 4300 kilometrov dlhú spoločnú hranicu, teraz zjavne upevňujú svoj vojenský vplyv v stredoázijskom regióne, kam sa tlačia aj Spojené štáty. Peking a Moskva sa snažia v rámci Šanghajskej organizácie spolupráce, ktorej členmi sú i ďalšie štáty regiónu, vytlačiť Američanov z oblasti, ktorú pokladajú za sféru svojich záujmov. Čiastočne sa im to darí. Uzbekistan už požiadal USA, aby svoju základňu na jeho území zlikvidovali.
Okrem geopolitických cieľov má cvičenie i obchodný ráz. Rusko môže svojmu najvýznamnejšiemu klientovi ukázať špičkové zbrane v akcii. Čína už poškuľuje po strategických bombardéroch a atómových ponorkách. Dosiaľ ročne Peking nakupoval od Rusov zbrane za 3 miliardy dolárov. Čínsky vojenský rozpočet však dramaticky rastie a i keď oficiálne väčšinu prostriedkov vynakladajú na zlepšenie života vojakov, možno očakávať i stále väčší záujem o modernú techniku.
Rusko malo okrem manévrov s Čínou v tomto týždni ďalšie vojenské cvičenie. Vojenskí pozorovatelia takúto aktivitu označujú za grandióznu. Štyri manévre naraz nemali obdobu ani v časoch ZSSR.
Severomorská flotila nacvičuje za asistencie nadšeného prezidenta Vladimira Putina vypustenie balistickej rakety Satana ponorkou. Zo základne v Saratove vyleteli strategické bombardéry TU - 160 a predviedli cvičné údery raketami. Nakoniec v Kaspickom regióne prebieha cvičenie Antiterror - 2005.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME