CÁCERES – Ministri zahraničných vecí krajín Európskej únie včera na neformálnom rokovaní v Cácerese v juhozápadnom Španielsku naznačovali, že by chceli na zasadaní 18. februára prijať ambiciózne uznesenie k Blízkemu východu, ktoré by obsahovalo skutočný podnet na riešenie krízy. „Budeme sa snažiť otvoriť cestu rokovaniam medzi Izraelom a Palestínčanmi,“ povedal novinárom nemecký minister Joschka Fischer. Pozitívne pritom hodnotil plán nedávno načrtnutý jeho francúzskym kolegom Hubertom Védrinom, ktorý počíta s voľbami na území pod palestínskou správou a rýchlym vyhlásením samostatného štátu. „Boli načrtnuté návrhy ako pomôcť vytvoreniu palestínskeho štátu,“ dodal hostiteľ, španielsky minister Josep Piqué. Ako „predčasnú“ však odmietol taliansku predstavu o rýchlom zvolaní veľkej medzinárodnej konferencie o Blízkom východe.
Európske predstavy o politike na Blízkom východe i vo vzťahu k boji proti terorizmu sa v poslednom období výrazne líšia od amerických. EÚ tvrdí, že Izrael nemá iného partnera ako palestínskeho vodcu Arafata, ktorého izraelské tanky držia v jeho sídle v Ramalláhu od začiatku decembra. Francúzsky premiér Lionel Jospin sa včera zapojil do americko-francúzskeho sporu, keď vyzval Washington, aby „nepodľahol jednostrannému prístupu k medzinárodnej politike“. V stredu to isté vyčítal USA Védrine. „Problémy sveta nemôžeme redukovať iba na úroveň boja proti terorizmu, akokoľvek je dôležitý, ani počítať s tým, že sa dajú vyriešiť prevahou vojenských prostriedkov,“ povedal Jospin na konferencii v Paríži. Vysoký predstaviteľ pre zahraničnú politiku EÚ Javier Solana má v úmysle stretnúť sa v pondelok v Islamabade s iránskym ministrom zahraničia. Spojené štáty označili minulý týždeň Irán spolu s Irakom a Severnou Kóreou za „os zla.“
Ak by Európa predložila ambiciózne predstavy a konštruktívne návrhy na riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu, nebude to mať zrejme veľký reálny posun, pretože Izrael už tradične akceptuje len USA ako sprostredkovateľa v konflikte. (čtk, kl)