"Oni majú len jedinú možnosť - nepiť, pretože už nikdy nebudú v pití disciplinovaní," hovorí primárka protialkoholickej liečebne v Pezinku Dagmar Nejdlová.
S mierou podľa nej dokáže piť asi len jeden človek z milióna. "Je to absolútna výnimka."
Lekárka, ktorá liečila desiatky alkoholikov, pozná len jedného takého človeka. Aby to zvládli, musia to byť veľmi silné a výnimočné osobnosti, ľudia mimoriadnych kvalít.
Alkoholik by nemal piť ani nealkoholické pivo, lebo je to náhrada za alkohol a obsahuje stopové prvky alkoholu. "Je to túžba po pive."
Počas liečenia musí každý alkoholik navštevovať kluby abstinentov, každý z nich vedie terapeut.
Abstinenčné kluby vymysleli alkoholici v Maďarsku, keď sa najprv stretávali v krčme, v časti oddelenej od pijanov. Dnes sú kluby po celom Slovensku rozmiestnené tak, aby ich mohol navštevovať každý, kto ukončí liečenie.
"Sú ľudia, ktorým klub nesedí, nepotrebujú ho, ale to sú výnimoční ľudia, ktorí zvolia iné formy. Väčšina ľudí to však potrebuje, veľmi to pomáha." Alkoholika totiž kedykoľvek môže premknúť obrovská chuť na alkohol a vtedy by sa mal radiť práve s abstinujúcimi. "Okolo nich je obrovská sila, vzájomne si pomôžu, poradia."
Z alkoholizmu sa vylieči asi 60 percent pacientov, 10 až 15 percent z nich sa do troch rokov znovu vráti na liečenie. (mož)