Povinnosť predať svoje akcie budú mať aj množstvo ľudí, ktorí vlastnia pár akcií ešte z prvej vlny kupónovej privatizácie. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK |
sku to prikazuje smernica Európskej únie.
"Môžeme ovplyvniť percentuálnu hranicu podielu na základnom imaní, od ktorej môže majoritný vlastník prevziať akcie od minoritných akcionárov," povedal generálny riaditeľ sekcie finančného trhu na ministerstve financií Vladimír Dvořáček. Pracovná skupina pritom uvažuje, že zvýši podiel akcií, odkedy bude môcť väčšinový vlastník nariadiť ostatným, aby mu predali svoje akcie, z 90 na 95 percent. "Vytesnenie by sa tak týkalo menšieho podielu vlastníkov na základnom imaní," skonštatoval Dvořáček. Tento návrh však ešte nie je definitívny.
Pri stanovovaní ceny akcií, ktorú by dostali menšinoví vlastníci, by sa malo brať do úvahy aj obchodovanie s akciami cieľovej spoločnosti za posledných dvanásť mesiacov, ale len tie obchody, ktoré uskutočnil navrhovateľ povinnej ponuky. "Urobí sa prehľad všetkých obchodov navrhovateľa za posledných dvanásť mesiacov a obchod s najvyššou cenou stanoví cenu za odkúpenie akcií od minoritných akcionárov," zdôraznil Dvořáček. Druhým parametrom na stanovenie ceny bude znalecký posudok.
"Znalecký posudok je citlivá záležitosť a nie je jedno, kto je jeho objednávateľom," dodal. Od prvého januára 2006 ním bude Národná banka Slovenska. Cena pre minoritných akcionárov sa potom stanoví podľa toho, ktorá z týchto dvoch cien bude vyššia. "Tento mechanizmus by mal zabezpečiť dostatočnú ochranu primeranej ceny pre minoritných akcionárov. Za kľúčové pokladáme, aby minoritný akcionár nebol poškodený v povinnom odpredaji akcií neprimeranou cenou," vyzdvihol Dvořáček. Mechanizmy odpredaja a odkúpenia sa nebudú týkať iba akcií obchodovaných na kótovanom trhu, ale rozšíria sa podľa neho aj na voľný trh. Znamená to, že sa rozšíri okruh cenných papierov, na ktoré sa bude vzťahovať mechanizmus ponuky na prevzatie. (sita)