Predčasný odchod do penizie si treba dobre premyslieť. Za každých 30 dní predčasnej penzie štát zníži dôchodok o pol percenta.
FOTO - ARCHÍV TASR
Na predčasný odchod do penzie si treba najprv zarobiť a splniť podmienky, ale ľudia tým aj tak strácajú z výšky dôchodkuBRATISLAVA - Vek, v ktorom môžu ľudia odísť do dôchodku, zdá sa už dnes mnohým vysoký a postupne sa bude ešte zvyšovať. Do penzie sa však dá ísť aj pred jeho dovŕšením. No nie za každých okolností.
Do predčasnej penzie môže ísť človek, ak na dôchodky prispieval najmenej 10 rokov a ak by jeho dôchodok prevyšoval 1,2-násobok životného minima plnoletej osoby - čo nie je úplne v jeho rukách.
Výšku životného minima ministerstvo sociálnych vecí upraví vždy k 1. júlu. Keďže zakaždým to znamená určité zvýšenie, splniť podmienku nároku na predčasný dôchodok je čoraz ťažšie.
Veľký vplyv na vývoj opodstatnenosti žiadostí o predčasný dôchodok to však podľa hovorkyne Sociálnej poisťovne Vladimíry Pôbišovej nemá. Vraví, že možnosť požiadať o predčasný dôchodok využívajú najmä tí, ktorí v preddôchodkovom veku prišli o zamestnanie alebo o iný zdroj príjmu, a takto zamýšľajú riešiť svoju životnú situáciu. "Berú to ako riešenie dostať sa k akémukoľvek príjmu, skúšajú všetko."
Predčasný dôchodok je neraz jedinou spásou nezamestnaných v preddôchodkovom veku. Keď nedávno spoločnosť OFZ Istebné ohlásila, že v druhom polroku prepustí 257 zamestnancov, preventívne ju navštívili aj pracovníci Sociálnej poisťovne, aby potenciálne prepustených "informovali o 'výhodnosti', respektíve 'nevýhodnosti' odchodu do predčasného dôchodku", spomína riaditeľ úradu práce v Dolnom Kubíne Peter Florek.
Ak podmienky nároku na predčasný dôchodok nie sú natoľko prísne, aby od odchodu doň ľudí odradili, dôchodkovému systému ubúda prispievateľov a, naopak, pribúda odberateľov. Napríklad v Česku viedla kombinácia možnosti predčasného odchodu do penzie a "ekonomickej krízy v rokoch 1997 - 1999" k tomu, že v roku 1999 pripadalo na predčasné dôchodky viac ako 50 percent nových dôchodkov, píše Oldřich Glötzer. Štát na to podľa neho v roku 2001 reagoval tým, že sa pre ľudí odchádzajúcich do penzie predčasne zostrili podmienky.
Aj na Slovensku človek odchádzajúci do penzie predčasne prichádza o peniaze. Za každých 30 dní predčasnej penzie štát zníži dôchodok o pol percenta čiže o šesť percent za rok, 30 percent za päť rokov.
Napriek tomu predčasný dôchodok nemusí byť na škodu. Z nedávneho amerického prieskumu vyplýva, že ľudia, ktorí prestanú pracovať až v 65 rokoch, si dôchodok veľmi neužijú, pretože väčšina z nich o dva-tri roky zomrie. Naopak, ľudia, ktorí do penzie odišli v 55 rokoch, teda predčasne, sa veľmi často dožívajú až 80 rokov.
Prieskum si objednali veľké americké spoločnosti, aby zistili, či im vystačia penzijné fondy.
Kedy možno odísť do penzie skôr?
Muži majú od januára 2006 a ženy od januára 2015 odchádzať do penzie až po dovŕšení 62 rokov. Napriek tomu, že odchod do dôchodku sa časom posunie ešte vyššie, je pravdepodobné, že odísť do penzie pred jeho dovŕšením bude možné. Ako je to dnes?
Vzhľadom na to, že dôchodkové sporenie beží krátko, v súčasnosti má nárok na predčasný dôchodok ten
kto bol dôchodkovo poistený najmenej 10 rokov a jeho dôchodok by ku dňu, od ktorého by mu ho priznali, bol vyšší ako 1,2-násobok životného minima pre jednu plnoletú osobu, čo od 1. júla tohto roka predstavuje 5676 korún (1,2 krát 4730); toľkoto to bude asi do 30. júna 2006, potom životné minimum bude vyššie, takže na predčasný odchod do penzie bude treba mať dôchodkový nárok vyšší. Predčasný dôchodok sa vypočíta tak ako starobný dôchodok, teda priemerný osobný mzdový bod x obdobie dôchodkového poistenia ku dňu vzniku nároku na dôchodok x aktuálna dôchodková hodnota, no výsledok sa za každých začatých 30 dní predčasnej penzie, teda času, čo chýba do dôchodkového veku, zníži o 0,5 %. Práve pre toto sa predčasný odchod do penzie každému neoplatí. Čím skôr totiž niekto odíde do predčasnej penzie, tým nižší dôchodok má a naopak. Na druhej strane, tým, že nižšie dôchodky sa majú zvyšovať väčšmi ako tie vyššie, nejeden predčasný dôchodok sa výškou bude približovať k vyšším "nepredčasným" dôchodkom.
Predčasný dôchodok z dôchodkového sporenia
Dôchodkové sporenie na Slovensku beží od januára tohto roka. Komu sa oplatí? Kým mladším ročníkom sa zväčša odporúča sporiť a starším pravý opak, štyridsiatnici sú na pomedzí. Fakt však je, že na rozdiel od peňazí odvedených Sociálnej poisťovni úspory sú osobným vlastníctvom. Rozhodnúť sa pre sporenie možno do 30. júna 2006.
Ten, kto sporí v nejakej dôchodkovej správcovskej spoločnosti, má na predčasný dôchodok nárok, ak
1. už mu predčasný dôchodok priznala Sociálna poisťovňa, teda ak
bol dôchodkovo poistený najmenej 10 rokov a dôchodok (zo Sociálnej poisťovne) by ku dňu jeho priznania bol vyšší ako 0,6-násobok životného minima pre jednu plnoletú osobu, čo od 1. júla tohto roka činí 2838 korún (0,6 krát 4730), 2. ku dňu, keď o vyplácanie dôchodku z dôchodkového sporenia požiadal, má nasporených toľko korún, že mu doživotne možno vyplácať najmenej 0,6-násobku životného minima pre jednu plnoletú osobu.
Ako sa zistí, že niekomu z toho, čo nasporil, možno doživotne niečo vyplácať, keď sa nevie, ako dlho bude žiť?
Suma potrebná na vyplácanie doživotného predčasného dôchodku sa vypočíta prostredníctvom vzorcov, ktoré sú v jednej prílohe zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Na výpočet sa podľa Františka Havlíčka z Credit Suisse Life & Pensions použijú veličiny ako vek sporiteľa, vek jeho manžela alebo manželky, počet žijúcich v nejakom veku a iné. Takže na rad príde poistná matematika, respektíve demografia. No, ako Havlíček dodáva, životná poisťovňa, ktorá predčasný dôchodok bude vyplácať, "môže skúmať zdravotný stav sporiteľa, respektíve iné faktory, ktoré zohľadňuje pri klasickom životnom poistení". (joč)