FOTO
Vlny horúčav, suchá a prívalové dažde môže Európa čakať čoraz častejšie. Nová správa Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) varuje, že teploty vo veľkých európskych mestách stúpajú. Po vlne zničujúcich požiarov v posledných dňoch najmä v juhozápadnej Európe, ktoré boli spôsobené najmä dlhodobými suchami, to je ďalšie varovanie. Ohrozený je nielen majetok ľudí, v extrémnych horúčavách ide o život aj ľuďom.
Po analýze teplôt v 16 európskych veľkomestách za posledných 30 rokov je zjavné, že priemerné letné teploty sú za posledných päť rokov prinajmenšom o jeden stupeň Celzia vyššie, ako boli pred 30 rokmi.
WWF tvrdí, že toto zvýšenie zapríčinili predovšetkým plyny spôsobujúce skleníkový efekt, teda oxid uhličitý. Ten do atmosféry vypúšťajú uhoľné či plynové elektrárne a automobily. Stúpajúce teploty znamenajú extrémnejšie poveternostné podmienky a najviac budú trpieť mestá.
Štúdia WWF ukazuje, že európske veľké mestá sa zahrievajú rýchlejšie, ako sa očakávalo. Londýn vykazoval najväčší nárast, jeho priemerné maximálne teploty sú teraz o dva stupne vyššie ako v 70. rokoch. Madrid, Paríž, Štokholm, Lisabon a Atény tiež trpia horúčavami. Priemerné letné teploty vzrástli o pol druha až dva stupne vo všetkých mestách.
Takýto nárast neznamená len viac večerov strávených v kaviarňach pod holým nebom. Prináša to aj vyčerpanie z tepla pre tých, čo namáhavo pracujú, a vážne ohrozenie zdravia pre najmladších a najstarších. WWF však varuje, že krátkodobé opatrenia, aby sme "vychladli", nie je riešením.
Klimatizácia, ktorá využíva elektrinu, problém len prehlbuje. Väčšina vedcov sa zhoduje, že hlavnou príčinou rastúcich teplôt je oxid uhličitý. Ten vzniká z fosílnych palív ako uhlie, ktoré sa spaľujú pri výrobe elektriny. WWF vyzýva európske štáty, aby znížili emisie CO2 a investovali do alternatívnych foriem výroby elektriny, pretože ak teploty ďalej porastú týmto tempom, vo veľkých európskych mestách sa možno nebude dať žiť.
Portugalskí hasiči bojujú s novými požiarmi
LISABON - S novými požiarmi musia bojovať portugalskí hasiči. Ohniská, ku ktorých šíreniu prispel prudký nárast teplôt v posledných dňoch, sa podľa úradov podarí uhasiť najskôr dnes. Tri stovky hasičov a takmer stovka vozidiel čelili deviatim novým požiarom, dva sú stále mimo kontroly. Situácia sa zrejme príliš nezlepší ani v nadchádzajúcich hodinách, pretože meteorológovia predpovedajú ďalšie zvýšenie teplôt nad 30 stupňov Celzia. Tým sa výrazne zvyšuje aj nebezpečenstvo vzniku ďalších požiarov.
Pritom vo štvrtok úrady informovali, že postup ohnivého frontu sa podarilo zastaviť a že neprišlo k vzniku nových ohnisiek. Od začiatku roku zničili v Portugalsku plamene už 118-tisíc hektárov lesných porastov a škody budú veľmi pravdepodobne ešte podstatne väčšie, pretože krajina zažíva najväčšie obdobie sucha od roku 1945. (čtk)
Horúčavy v Európe stúpajú, v španielskej Cordobe tohto roku namerali 48 stupňov Celzia. V suchu sa šíria rýchlo požiare. Španielski požiarnici zasahujú na hranici s Portugalskom. FOTO - TASR/EPA, SITA/AP
Autor: IMOGEN FOULKES, BBC, Ženeva