BRATISLAVA 14. augusta (SITA) - Doterajší priebeh pribúdania nových vysokých škôl nemožno považovať za optimálny, tvrdí v správe o svojej činnosti Akreditačná komisia (AK). V materiáli, ktorý je v medzirezortnom pripomienkovom konaní, komisia kritizuje, že návrhy na vznik škôl sa orientujú na niekoľko málo špeciálnych odborov ekonomického zamerania. Vznikajúce vysoké školy tak zatiaľ neprispievajú k rozšíreniu ponuky vysokoškolského vzdelávania v celom jeho spektre, ani preňho nie sú významnou alternatívou, zároveň AK dodáva.
Podľa AK majú viaceré návrhy na založenie nových škôl problematickú kvalitu, pričom ak nespĺňajú niektoré z kritérií, komisia ich vznik neodporúča. "Niektoré návrhy však splnili minimálne požiadavky kritérií, komisia ich preto odporúčala, aj keď zostali určité pochybnosti o účelnosti ich existencie," konštatuje v materiáli komisia. Jej členovia preto navrhujú, že do hodnotiacich kritérií by sa mali pridať tie, ktoré by hodnotili účelnosť, či potrebu založenia novej vysokej školy. To však nie je podľa rezortu školstva možné. Odvoláva sa na smernice Európskej komisie a výroky Európskeho súdneho dvora. Zavedenie takéhoto kritériá by bolo podľa nich neakceptovateľné s právom na slobodné podnikanie a bolo by tiež v rozpore s ochranou trhu výrobkov a služieb.
Ministerstvo školstva zároveň v správe obhajuje vznik súkromných vysokých škôl, ktoré údajne reagujú na dopyt a záujmy trhu. V materiáli rezort pripomína, že záujem uchádzačov sa viac orientuje na ekonomické, verejno-správne a právne študijné programy, a preto sa aj súkromní zriaďovatelia zameriavajú na tieto odbory. Podľa ministerstva poskytujú súkromné školy vzdelávanie za úhradu v súlade so zákonom aj pre externých študentov, ktorí majú o takéto štúdium záujem, pričom verejné školy nemôžu na tento dopyt reagovať, pretože vyberanie školného od externistov je v rozpore so zákonom.
Vznik súkromných vysokých škôl tiež rezort obhajuje argumentom, že "vzdelávanie poskytujú bez nárokov na štátny rozpočet, a pritom pomáhajú zvyšovať kvalifikačnú úroveň aj verejných a štátnych zamestnancov." Minister školstva Martin Fronc sa pritom podľa medializovaných informácií nedávno dohodol s vicepremiérom a ministrom financií Ivanom Miklošom na tom, že súkromné školy dostanú jednorazovú dotáciu zo štátneho rozpočtu. Na tento účel má byť vyčlenených 13 miliónov korún z 300 miliónovej rezervy pôvodne určenej na dopady zákona o študentských pôžičkách.
Na Slovensku zatiaľ pôsobia štyri súkromné vysoké školy. Od septembra by k nim mala pribudnúť piata - Vysoká škola Visegrádu v Sládkovičove, ktorej vláda udelila štátny súhlas koncom mája. Onedlho bude kabinet rozhodovať o vzniku ďalšej súkromnej školy, a to Vysokej školy medzinárodného podnikania ISM Slovakia v Prešove.