BRATISLAVA 14. augusta (SITA) - Ako sa správať a neporušovať pritom pravidlá učia deti na Slovensku nielen rodičia a učitelia ale i policajti. Vyše 250 policajtov sa totiž v uplynulom školskom roku zapojilo do projektu prevencie trestnej činnosti žiakov s názvom Správaj sa normálne. Približne 12 tisíc žiakov základných a stredných škôl vo všetkých krajoch Slovenska tak mohlo navštíviť besedu s policajtom o úskaliach pri dodržiavaní zákonov ale aj o svojej ochrane.
Spolupráca škôl a polície prebieha v rámci projektu Správaj sa normálne už piaty rok. Príprava besied o prevencii trestnej činnosti na základných a stredných školách v SR, na hodinách Občianskej a Etickej výchovy, Náuky o spoločnosti a Občianskej náuky, je jednou z množstva úloh Národného akčného plánu pre deti v rokoch 2002 až 2004. S jeho plnením sa zoznámi vláda na svojom stredajšom rokovaní. K zlepšeniu ochrany detí a mládeže pred negatívnymi javmi má podľa materiálu prispieť aj oddelenie kriminality mládeže a páchanej na mládeži. Oddelenie pracuje na Prezídiu policajného zboru od začiatku roka 2004 a v budúcnosti by ho mal doplniť rad špecialistov na kriminalitu mládeže a na mládeži.
Najmä žiakom siedmeho až deviateho ročníka základných škôl a žiakom prvých dvoch ročníkov stredných škôl bol zas určený projekt Vieme že. Cieľom projektu, ktorý po prvý krát v praxi overovali v uplynulom školskom roku, je naučiť žiakov ako bojovať proti násiliu, závislostiam, predsudkom, rasizmu a neproduktívnemu spôsobu života. Polícia tiež dlhodobo zapája žiakov do dopravno-preventívnej akcie Jablko-citrón. Dopravné policajné hliadky počas nej dopĺňajú žiaci, ktorí dobrým vodičom rozdávajú jablká a tým, čo nedodržujú pravidlá citróny. Akcia tak nevplýva len na motoristov, ale aj na deti ako účastníkov cestnej premávky a budúcich vodičov.
Informáciu o plnení Národného akčného plánu pre deti v rokoch 2002 až 2004 predkladá na vládu minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník. Národný akčný plán pre deti stanovuje úlohy nielen rezortu sociálnych vecí ale aj pre ďalšie ministerstvá. Údaje poskytla aj Generálna prokuratúra, Štatistický úrad a Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.
Národný akčný plán pre deti sa venuje viacerým oblastiam - výchove a vzdelávaniu detí a mládeže, zdraviu, zdravotnej starostlivosti a výžive, životnému prostrediu a bývaniu, ochrane detí a mládeže pred negatívnymi javmi, starostlivosti o deti a rodinu, trestnému súdnictvu pre deti a mládež, ale aj vzdelávaniu odborníkov pracujúcim s deťmi a mládežou a ďalším témam.