Detský kočík, v ktorom vozieval svoju mačku Bohumil Hrabal, v Medzilaborciach ako súčasť výstavy Ga-da(da)-mer(z). FOTO - ARCHÍV |
Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach má pre svojich návštevníkov niekoľko letných prekvapení. Ako súčasť projektu premeny mesta na tzv. Warhol City začala jeho fasáda hýriť farbami pop-artu a do tejto nedele prezentuje zaujímavú výstavu mladého kurátora a teoretika umenia Martina Cubjaka.
Ga-da(da)-mer(z) je projekt, ktorým Cubjak v spolupráci s Rastislavom Sotákom vzdali poctu nemeckému umelcovi Kurtovi Schwittersovi (1887 - 1948), ale aj hre, symbolu a slávnosti, v intenciách diela nemeckého filozofa Hansa-Georga Gadamera Aktualita krásneho.
"Výstava je koncepčne realizovaná ako súčasť pocty hnutiu dadaizmu," hovorí autor výstavy, "špeciálne Kurtovi Schwittersovi, ktorý spolu s Marcelom Duchampom spravil v prvej polovici 20. storočia ,mega bordel' v hlavách mnohých teoretikov a historikov umenia, ktorí sedia vo svojich vyhriatych, honosných a často snobských kabinetoch, spomínajúc na staré dobré časy revolucionárov impresionistov."
Výstavná miestnosť je plná inštalácií vytvorených z nájdených predmetov z miestneho odpadu, ale aj reliktov zo zbierok samotného múzea Andyho Warhola. Nájdete tam starý kočík s plechovkami nesladeného zahusteného mlieka, ktorý začiatkom 90. rokov daroval múzeu Bohumil Hrabal, stará práčka plná prázdnych fliaš coca-coly, či dobový príhovor Gustáva Husáka zo zasadnutia ÚV KSS.
"Každý objekt má zároveň funkciu dada-objektu a je mu pridelené registračné Merz - číslo, ktoré ironizuje neobyčajne geniálny a v mnohých smeroch kreatívny byrokratický svet s jeho metódami a postupmi všetko presne zdokumentovať," dodáva Cubjak.
Celá výstava je akýmsi úvodom, a to vo fyzickej aj teoretickej rovine. Umelecké hnutie dada, ktorého začiatky spadajú do prvej svetovej vojny, predznamenalo ďalší vývin v umení - v 50. rokoch vznik umeleckých hnutí fluxus či pop-artu, objektového umenia, asambláže, konceptuálneho umenia, alebo umenia odpadu.
V múzeu možno vidieť tvorbu Warholovho brata Paula a synovca Jamesa, expozíciu Andyho reliktov a autentických dochovaných materiálov jeho príbuzných, a od tejto stredy aj inštaláciu zo sena miestnych lúk a pasienkov v konceptuálnom odkaze Andymu Warholovi z produkcie slovenského umelca Michala Murina.
(kop, mr)