BRATISLAVA - Poslancov polícia nepokutuje za dopravné priestupky, lebo tak je to podľa nej v súlade so zákonom. Viacerí právnici však jej postup spochybňujú. Minister spravodlivosti predvčerom povedal, že poslanci nemajú tzv. priestupkovú imunitu. Aj právnici Ladislav Orosz či Radoslav Procházka si myslia, že imunita sa vykladá priširoko.
"Polícia postupuje v súlade s nariadením prezidenta Policajného zboru z roku 2002 a podľa nášho právneho názoru je všetko v súlade s platnou legislatívou," povedal hovorca policajného prezídia Vladimír Gemela.
Niektorí poslanci hovoria, že pokutu za priestupok radšej zaplatia. Gemela povedal, že ak sa poslanec nepreukáže poslaneckým preukazom, za priestupok zaplatí ako bežný občan. "Vyrieši sa to pohovorom, pokutou alebo sa vec postúpi na prerokovanie správnemu orgánu podľa závažnosti dopravného priestupku." Ak sa preukáže poslaneckým preukazom, policajt priestupok zadokumentuje a pustí ho bez sankcie.
Výbor pre obranu a bezpečnosť sa zaoberal aj evidenciou dopravných priestupkov poslancov. Niektorí poslanci si totiž myslia, že by sa mohla zneužiť v politickom boji.
Gemela hovorí, že polícia priestupky neeviduje. Na poznámku, že policajná kamera musí zachytiť aspoň poznávaciu značku auta, odpovedal, že polícia neeviduje priestupky poslancov a ani iných osôb a ich postavenie.
Poslanec Ladislav Polka však hovorí, že policajt musí mať okrem záznamu o prekročení rýchlosti aj údaje, ako priestupok vybavil. Odvolal sa na správu ministra vnútra, že polícia musí vždy priestupok zadokumentovať a zaznamenať, že musela páchateľa prepustiť, lebo mal imunitu.
(sp)