Dodávka s jedným z desiatich zatknutých v súvislosti s teroristickými útokmi v Londýne, odchádza zo súdu. FOTO - TASR/EPA |
átu.
Začínajú sa napĺňať slová premiéra Tonyho Blaira z minulého týždňa, keď sľúbil tvrdý postup proti moslimským radikálom. Británia plánuje prijať do decembra sériu prísnych zákonných opatrení proti osobám, ktoré považuje za bezpečnostné riziko.
To všetko prišlo až po dvojnásobnom útoku na Londýn. Dovtedy hlavné mesto prezývali za pomerne tolerantný prístup k moslimským radikálom aj Londonistan.
Hlavný stan mal v Londýne aj abú Katada, ktorý žil v Británii od roku 1993. Musel utiecť z Jordánska a na ostrovy sa dostal s falošným pasom. V Jordánsku mu hrozí doživotný trest za sériu bombových atentátov.
Nahrávky Katadových kázní našli v byte atentátnika Mohammeda Attu, ktorý 11. septembra 2001 s jedným z unesených lietadiel narazil do newyorských dvojičiek. No on sa od al-Káidy vždy dištancoval. "S Usámom bin Ládinom som sa nikdy nestretol," tvrdil podľa BBC Jordánčan palestínskeho pôvodu.
Po útokoch na Spojené štáty u tohto obrovského muža vážiaceho vyše 120 kilogramov spravili domovú prehliadku, počas ktorej našli 170-tisíc libier v hotovosti a obálku s peniazmi pre mudžahedínov v Čečensku. Vtedy žiadne obvinenie nevzniesli.
Zatkli ho v roku 2003 a v prísne stráženom väzení Belmarsh strávil vyše dva roky bez toho, že by proti nemu vzniesli akékoľvek obvinenie. Keď najvyšší súd rozhodol, že je protiprávne takto zadržiavať osoby podozrivé z terorizmu, v marci 2005 ho prepustili.
Vláda však vzápätí pripravila nové zákony, takže Katada bol od marca prakticky v domácom väzení. Podľa denníka The Guardian bola pod dozorom polovica z osôb, ktoré včera zatkli a chcú ich vyhostiť z krajiny.
Británia po teroristických útokoch okamžite začala tlačiť na krajiny ako Jordánsko, Libanon, Alžírsko, Egypt či Tunisko, aby uzatvorili zmluvy o vypovedaní neželaných osôb. Práve z týchto krajín v minulých desaťročiach prichádzalo na ostrovy mnoho militantov, ktorí získali azyl ako politicky prenasledovaní.
Británia ako signatár Európskej zmluvy o ochrane ľudských práv a základných ľudských slobôd, nemôže vypovedať osoby do štátov, v ktorých by im hrozilo mučenie či smrť. Blair však minulý týždeň vyjadril nádej, že sa mu podarí získať súhlas krajín, kam majú zadržané osoby deportovať, že nebudú mučené či prenasledované a nehrozí im trest smrti.
Sotva zaschol atrament na zmluve, ktorú Londýn s Jordánskom uzavrel v stredu, ocitol sa Katada vo väzení. Tá zmluva nie je hodná ani toho, čo stál papier, na ktorom ju uzavreli, reagovala včera Amnesty International. Spolu s organizáciami na ochranu ľudských práv má obavy z porušovania práv zadržaných.