Erotický obsah, spoločenské a politické príčiny, náboženské otázky i veľa násilia. To boli najčastejšie dôvody, prečo od začiatku kinematografie dochádzalo k cenzúre filmov, či dokonca k ich zákazom. V Čechách teraz vychádza preklad americkej knihy Zakázané filmy, a v nej nájdete viac.
Každé z hesiel obsahuje okrem základných informácií o filmovom príbehu i údaje o priebehu schvaľovacích smerníc.
"Filmári sa snažili a ešte stále sa snažia vyhnúť zlovestnej kategórii NC-17. Tá totiž vykazuje z kinosály mladých divákov. Napríklad, Stanley Kubrick sa preto rozhodol z filmu Eyes Wide Shut vystrihnúť všetky scény explicitného sexu," píše v úvode k českému vydaniu Karel Spěšný.
O tom, že táto forma autocenzúry stále funguje, sa presvedčíte, keď si porovnáte minutáž rovnakých filmov pri uvedení v USA a Európe. Základným mechanizmom cenzúry totiž v USA zostáva bojkot distribúcie.
Knižka Zakázané filmy upozorňuje napríklad na zásahy vo filme Modrý anjel, Diktátor, Električka zvaná Túžba, Posledné tango v Paríži, Plechový bubienok či Posledné pokušenie Krista.
V zozname nechýba ani Extaze Gustava Machatého. Keď v roku 1983 v Československu vznikol, bol označený za "najdiskutovanejší film na svete". Kontroverzné boli najmä scény, keď sa hlavná hrdinka kúpe holá. Diskutovaný bol aj záber na jej tvár v okamihu, keď očividne dosahuje orgazmus. Na MFF v Benátkach unikla tejto snímke hlavná cena pre protesty Vatikánu. Pokus z roku 1935 doviezť ho do USA sa skončil neúspechom: colníci ho zadržali v súlade so zákonom, ktorý umožňoval zhabať akýkoľvek importovaný materiál považovaný za obscénny. Konfiškácia Extaze bola vlastne prvým prípadom, keď bol znemožnený dovoz filmu do USA. (čtk)