, môže požiadať o sprístupnenie.“
K zväzkom ŠtB sa však Slováci nedostanú. Po rozpade republiky boli rozdelené podľa miesta vzniku. Tie, ktoré vznikli v Českej republike, ostali v správe českého ministerstva vnútra, tie, ktoré vznikli na Slovensku, sú v SIS.
Napriek tomu Marián Gula tvrdí, že Slováci sa môžu predsa len niečo z českých archívov dozvedieť. „Slováci by si mali napísať žiadosť, pretože sa budú sprístupňovať nielen zväzky, ale aj iné materiály. Napríklad zvodky, výročné správy, vyhodnotenia, ktoré ŠtB federálnemu ministrovi posielala. A práve v nich môžu byť informácie o našich občanoch,“ tvrdí Gula.
Na Slovensku sú stále archívy po príslušníkov ŠtB neprístupné. Spravuje ich a využíva len SIS bez toho, že by jej podobná úloha vyplývala zo zákona. „SIS s nimi nakladá ako s informáciami z vlastných informačných fondov,“ hovorí Gula.
Nemajú k nim prístup ani historici, politológovia, ale ani vyšetrovatelia. Jediný, kto môže do spisov nahliadnuť, je súd, ak sa ich prípad dotýka.
Slovenské ministerstvo spravodlivosti v súčasnosti prepracúva ešte len legislatívny zámer zákona o prístupe k materiálom, ktoré vznikli pri činnosti ŠtB a niektorých ďalších bezpečnostných zložiek komunistického režimu. Na Slovensku je to podľa Gulu oveľa ťažšie ako v Čechách.
(hr)