
Na zvláštnom pracovisku ministerstva vnútra v Pardubiciach (na archívnej snímke z roku 1998) mohli doteraz ľudia do zväzkov, ktoré si o nich viedla tajná komunistická polícia, iba nazerať. FOTO ČTK
PRAHA - Po vyše dvanástich rokoch od pádu komunizmu v Československu sa majú v Čechách otvoriť doteraz utajované archívy komunistickej Štátnej bezpečnosti. Poslanci včera schválili senátny návrh zákona o sprístupnení dokumentov bývalej ŠtB a niektorých bezpečnostných zložiek komunistického režimu.
Podľa novej úpravy môžu plnoletí občania nahliadnuť do zatiaľ tajných dokumentov o spolupracovníkoch ŠtB a kádrových materiálov bývalých príslušníkov. Prístupné nebudú informácie o cudzincoch. Zabráni to tomu, aby sa českí občania mohli zoznámiť s údajmi, ktoré sú vo zväzkoch napríklad o občanoch Slovenska. Prístup k dokumentom budú mať aj cudzinci s českým občianstvom.
Utajené zostanú len dokumenty, ktorých zverejnenie by mohlo poškodiť bezpečnostné záujmy štátu alebo ohroziť ľudské životy. Sprístupnené budú i dokumenty spravodajských a bezpečnostných služieb, s ktorými ŠtB spolupracovala alebo ich riadila.
„Bez tohto prečistenia sa nedá prekročiť minulosť,“ myslí si herečka Vlasta Chramostová, ktorú komunistický režim prenasledoval.
Bývalý disident Jiří Dienstbier bol zdržanlivejší. „Myslím si, že so zväzkami treba zaobchádzať veľmi opatrne. Je v nich množstvo lží a udaní susediek, ktoré si vymýšľali.“
Predloha musí ešte znovu úspešne prejsť senátom, ktorý ju parlamentu sám navrhol, posudzovať ju bude aj prezident. So znením zákona nesúhlasila vláda Miloša Zemana, podľa ktorej je okrem iného v rozpore s Listinou základných práv a slobôd.
O existencii zväzkov bývalej tajnej polície sa verejnosť prvý raz dozvedela na jar 1990, keď sa ukázalo, že vtedajší federálny minister vnútra Richard Sacher preveruje prípadné kontakty nových politických špičiek s ŠtB. Na jeseň 1991 bol mechanizmus zisťovaní spolupráce s ŠtB podriadený zákonu. Išlo o lustračný zákon, ktorý však prístup verejnosti k materiálom ŠtB neriešil.
Absenciu oficiálnych informácií o agentoch tajnej polície sa pokúsil vyplniť vydaním údajne úplného zoznamu spolupracovníkov ŠtB bývalý brniansky disident Petr Cibulka. Autentickosť takzvaného Cibulkovho zoznamu, vytlačeného prvý raz v roku 1992 v Necenzurovaných novinách, však nebola nikdy potvrdená.
Až v roku 1996 bol prijatý zákon o sprístupnení zväzkov a špecializované pracovisko ministerstva vnútra v Pardubiciach sa pre občanov otvorilo o rok neskôr v septembri. Český či bývalý československý občan mal zatiaľ možnosť vstupovať iba do svojho osobného zväzku alebo do zväzkov so svojimi osobnými údajmi. O nahliadnutie do svojho zväzku v uplynulých piatich rokoch požiadalo 31-tisíc ľudí. (čtk)