Maďarské denníky, naopak, písali skôr o tom, že je to ďalšia čiastková porážka maďarskej diplomacie a samotného zákona, keď Budapešť podcenila predbežné konzultácie so susedmi.
Štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničia Zsolt Németh vidí v slovenskom postoji dôkaz, že Slovensko diskutuje samo so sebou a jeho politika sa dostala na rázcestie. „Jedinou možnou cestou je euroatlantická integrácia a naplnenie demokracie, kým druhou nacionalistický chaos,“ myslí si.
Maďarský premiér Viktor Orbán zatiaľ vo svojom štvrtkovom prejave znovu obhajoval zákon, ktorý „slúži cezhraničnému znovuzjednoteniu národa“. „Je to pravda aj vtedy, keď sa ešte nájdu niekoľkí, ktorí sypú soľ do rany živej osemdesiat rokov,“ vyhlásil Orbán v narážke na Trianonskú zmluvu z roku 1920.
Opozičná Maďarská socialistická strana (MSZP), ktorá v princípe so zákonom súhlasí a znepokojujú ju len okolnosti jeho uvedenia do platnosti, viní z postoja Bratislavy čiastočne Orbánovu vládu. Podcenila predbežné konzultácie, vyhlásil kandidát strany na premiéra Péter Medgyessy. „Dúfam, že vláda nájde východisko, ktoré nebude také ako v prípade dohody Orbán - Nastase,“ vyhlásil s odvolaním sa na rumunsko-maďarskú dohodu, ktorú socialisti považujú za veľmi nevýhodnú.
Denník Népszabadság si všíma, že slovensko-maďarské vzťahy sa vinou tohto zákona ocitli na najhlbšom bode - na akom boli v čase Mečiarovej vlády a sporu o Gabčíkovo. Slovenský parlament podľa neho zasadil ďalšie a možno „fatálne“ rany zákonu, ktorý bude v maďarskej predvolebnej kampani spomínaný už len ako „debakel“ súčasnej vlády.
Liberálna Strana slobodných demokratov ako jediná v Maďarsku žiada zrušenie tohto zákona. K slovenskému vyhláseniu sa bezprostredne nevyjadrila.
Zákon však minulý mesiac kritizoval jej poslanec Tamás Bauer v rozhovore pre denník Magyar Hírlap: „Maďarsko prijalo tento zákon ako najúspešnejšia transformujúca sa krajina a člen NATO. Verilo, že Ukrajinci a Srbi zápasiaci s vnútornými problémami si ho nebudú všímať a aj Slovensko a Rumunsko, ktoré sa tiež usilujú o vstup do NATO a EÚ, ale majú slabšiu pozíciu, ho po krátkom reptaní zhltnú.“
(kl, tasr)