* Výstavu prác štyroch významných maďarských výtvarníkov s názvom Rozložená škatuľa pripravili v spolupráci s Kultúrnym inštitútom Maďarskej republiky v bratislavskej Galérii Medium. Cieľom výstavy je predstaviť slovenskému divákovi súčasnú maďarskú výtvarnú tvorbu a ukázať subjektívny pohľad štyroch výrazných individualít na výtvarné umenie. Výstava potrvá do 16. marca.
* Čaro prírodných krás ďalekej Austrálie možno obdivovať na výstave fotografií Antona Fialu otvorenej v bratislavskej galérii Profil.
Skalné útesy v kontraste s oblakmi, vápencové jaskyne, piesočnaté duny, prírodné mosty, skalné veže či okná a rokliny, nádherné scenérie pri východe a západe slnka sú pre návštevníka balzamom pre oko i pre dušu. Vzdialený kontinent zahalený tajomnosťou autor nasnímal počas dvojmesačnej expedície koncom minulého roku. Takmer 40 pestrofarebných veľkoformátových fotografií je dôkazom nielen prírodných krás, ale aj výtvarného a estetického cítenia autora. Ako potvrdil komisár výstavy Marián Pauer, „horolezec Tóno má hory v nohách a v oku“. Výstava potrvá do 3. marca.
* Okolo 700 farebných fotografií obsahuje reprezentačná publikácia Evanjelické kostoly na Slovensku, ktorá nedávno vyšla vo vydavateľstve Tranoscius v Liptovskom Mikuláši. Umelecko-literárna prezentácia tejto takmer 300-stránkovej knihy Janky Krivošovej sa uskutoční v nedeľu 10. februára o 15.00 h v malom evanjelickom kostole na Panenskej ulici v Bratislave.
Čitateľ nájde v publikácii vyobrazené kostoly z obdobia stredoveku, renesancie, romantizmu, zaujímavé drevené artikulárne kostoly, ako aj chrámy pochádzajúce z 19. a 20. storočia. Fotografie dopĺňajú texty približujúce vznik jednotlivých kostolov, históriu cirkevných zborov a reformácie v mestách aj obciach Slovenska. Kniha vyšla s finančným príspevkom Ministerstva kultúry SR a s podporou Evanjelickej luteránskej cirkvi v USA.
* Výtvarné práce pacientov Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku predstavuje od soboty výstava v pezinskej Galérii insitného umenia - Schaubmarov mlyn. Pobočka Slovenskej národnej galérie až do konca marca ponúkne pod názvom Krajina duše výber z malieb, kresieb a koláží. Pacienti psychiatrie ich vytvorili pod výtvarným vedením sochárky Verony Prokopovej od februára do decembra 2001. Cieľom projektu bolo nielen výtvarné, ale i humánne hľadisko. Projekt prispel k výskumu teórie pôvodnej kreativity a podporil výtvarný prejav pacientov a bol jedným zo spôsobov ich pozitívneho uvedomovania si seba samých. Zdrojom výtvarných diel boli rôzne námety, napríklad pojmy - vesmír, stopa, tiene, ľudské emócie a portrét. Zverenci Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela pristupovali zo začiatku k výtvarnému vyjadreniu s obavou. Postupne v nich však tento pocit zmizol a maľba či kresba im prinášala radosť.
V Thurzovom dome Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici otvorili súbornú výstavu banskobystrického Združenia nezávislých výtvarníkov Artefakt. Združenie, ktoré vzniklo koncom 80. rokov, sa predstavuje v Stredoslovenskom múzeu každé dva-tri roky a okrem toho sa tam prezentujú jednotlivo aj jeho členovia. Tentoraz pätnástka umelcov predstavila výber viac než 60 obrazov a plastík z prác za ostatné tri roky - oleje, akvarely, pastely, drevené plastiky, kombinované techniky. Väčšinou sú to realistické pohľady na krajinu, portréty a zátišia, ale nachádza sa tam aj moderna. Artefakt združuje širokú škálu banskobystrických tvorcov, od 35-ročných po už 76-ročného svojho zakladateľa Viktora Štensa. Výstava Artefakt 2002 potrvá do 22. februára.
V poradí šiestou samostatnou autorskou výstavou s názvom Kresba z roku 2001 sa v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne predstavuje sochár a maliar Jaroslav Kubička. 65 vystavených perokresieb, ktoré vznikli vlani, sú odrazom jasnej umelcovej definície sochárskeho snaženia sa. Svoju pozornosť upriamil predovšetkým na autentickú správu o svojom vnútre a citoch. V obrazoch J. Kubička ponúka zmyslový zážitok pri vnímaní kresieb tvarov, fantazijnej architektúry a postavy ženy s uplatnením výlučnej priority estetickej funkcie.
Výstava Kresba z roku 2001 potrvá do 31. marca.
KOŠICE
* V Múzeu Vojtecha Löfflera v Košiciach otvorili pamätnú izbu umelca a sprístupnia rozšírené výstavné priestory. Známy výtvarník a jeho manželka venovali významnú časť svojho majetku, medzi ktorým je vzácna zbierka obrazov, sošiek a búst, mestskej časti Košice Staré mesto. Hodnota zbierkového fondu v čase československej federácie predstavovala 10 miliónov Kčs, v súčasnosti je päťkrát vyššia. Klára Löfflerová, ktorá zomrela pred dvoma rokmi, odkázala ďalšie umelecké diela v hodnote 2,6 milióna Sk.
Vzácnym predmetom je funkčné koncertné harmónium z 18. storočia.
* Ferogramy je názov výstavy rakúskeho výtvarníka Christopha Feichtingera, ktorú otvorili v košickom Východoslovenskom múzeu v spolupráci s Rakúskym kultúrnym fórom v Bratislave. Expozícia 50 rámovaných diel približuje unikátne odtlačky železných kanálových poklopov a šachtových krytov z rôznych miest sveta. Autor ich vytvoril v rokoch 1994-2001 na ručne vyrobený papier Kitakata. Výstava potrvá mesiac.
BOJNICE
Vyše sto fotografií z tvorby 28 hornonitrianskych autorov si môžu návštevníci pozrieť na prvom ročníku výstavy Pocta Ottovi Hogenovi, ktorú sprístupnili v Bojniciach. Je venovaná pamiatke jedného z najvýznamnejších fotografov-amatérov, ktorý na hornej Nitre pôsobil v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch, pri príležitosti jeho nedožitých 65. narodenín.
Na výstave sa nachádza aj výber z prác O. Hogena, ktorými získal mnoho ocenení na domácich i zahraničných súťažiach. Riaditeľka Hornonitrianskeho osvetového strediska Amália Lomnická vyzdvihla, že najlepšou poctou mimoriadne tvorivému človeku je, ak má svojich nasledovníkov. Kvalitné práce na výstave to jednoznačne potvrdili. V kategórii dospelých si ceny odniesli Miroslav Daniš a Jozef Kapusta z Prievidze a Anton Švec z Partizánskeho. Spomedzi mladých fotografov do 18 rokov prvú cenu získala 15-ročná Andrea Gatialová a čestné uznania Andrea Štefániková, Miloslav Čiliak, Michal Šarkan a Jana Ružičková. Všetci sú členmi Fotoklubu junior v Prievidzi, ktorý vedie Magda Malichová.