Chodorkovskij by sa aj z väzenia mohol dostať do politiky. Jeho prípadnú kandidatúru by v doplnkových voľbách do Štátnej dumy podporili masy ľudí. Tak to aspoň naznačil bleskový prieskum rádia Echo Moskvy. FOTO - REUTERS
Najslávnejšieho ruského väzňa, bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského, presťahovali úrady do horšej cely. Odtiaľ možno povedie volebnú kampaň. Uvažuje totiž o tom, že bude kandidovať na miesto poslanca Štátnej dumy.
Namiesto televízie šváby
Exprezident ropnej spoločnosti Jukos bol odsúdený za podvody a daňové úniky na deväť rokov väzenia 31. mája 2005. Odvtedy už noviny uverejnili tri jeho veľké politické články. Naposledy pred tromi dňami vyšiel v týždenníku Vedomosti článok "Ľavicový obrat", v ktorom upozorňuje, že v Rusku zvíťazia ľavicové strany a vyzýva demokratov, aby sa spojili proti autoritárskej moci na čele s prezidentom Vladimirom Putinom i s komunistami. Vzápätí sa musel Chodorkovskij presťahovať do horšej cely.
V novej cele je okrem kedysi najbohatšieho muža Ruska ďalších 10 väzňov. Dosiaľ bol v objekte, ktorý je určený pre kmotrov ruskej mafie, oligarchov či významných atentátnikov. Žil v miestnosti, ktorá mala podobu horšej garsónky, len so štyrmi ďalšími mužmi. Mohli sledovať televíziu, používať chladničku, navštevovať telocvičňu, každý deň byť dve hodiny na čerstvom vzduchu a čítať noviny. Väzňom sa nesmelo tykať a v objekte neboli potkany ani šváby.
V cele, kde je Chodorkovskij teraz, televízia nie je, ale šváby a potkany áno. "Presťahovanie je bežnou vnútornou záležitosťou náčelníka väzby," komentoval dohady o dôvodoch takej razantnej zmeny riaditeľ Federálnej služby, výkonu trestu Jurij Kalinin. Novinárom tvrdil, že noviny a ďalšie vymoženosti budú i naďalej Chodorkovskému k dispozícii. Presťahovaný bol údajne kvôli opravám časti väznice.
Chodorkovského Advokát Jurij Šmid však nepochybuje, že zásadné zhoršenie podmienok vyvolala jeho politická aktivita. "Dotkol sa boľavého mozoľa a pomsta na seba nedala dlho čakať," povedal. "Páni v Kremli asi považovali pôvodnú celu za príliš komfortnú," dodal. Zároveň podotkol, že nebol dostatočne "ocenený stupeň malosti a podlosti ľudí, ktorí rozhodujú".
Poslanec z väzenia
Hoci mnohí Chodorkovského varujú pred ďalšími krokmi, ktoré by mohli vedenie krajiny rozčúliť, deň nato, ako ho premiestnili do spoločnej cely, objavila sa správa, že by mohol byť kandidátom na poslanca Štátnej dumy. V moskovskom Univerzitnom volebnom okruhu sa budú konať doplnkové voľby a Chodorkovskij má podľa ústavy na účasť v nich právo. Rozsudok totiž ešte nenadobudol právnu moc. Demokratickí politici Vladimír Ryžkov a Irina Chakamada potvrdili, že táto možnosť sa v liberálnych kruhoch živo diskutuje. "Môže rozzúriť mocných do takej miery, že už nikdy z väzenia nevyjde," vyjadrila obavy Chakamada. Politológ Dmitrij Oreškin tiež pripustil, že politická aktivita by Chodorkovskému mohla uškodiť: "Ak sa zmieri s možnosťou, že zomrie na nejakú "väzenskú" chorobu, nech sa na voľbách zúčastní."
Podľa advokátov Chodorkovského sa ich klient "ešte nerozhodol". I keď politológovia včera vyhlasovali, že Chodorkovskij nemá šancu a že ide len o demonštratívnu účasť, šokujúce výsledky bleskového výskumu verejnej mienky vykonaného populárnou rozhlasovou stanicou Echo Moskvy ich názory pozmenili. Behom niekoľkých minút zavolalo na príslušné telefónne číslo vyše 10-tisíc ľudí a 82 percent z nich by dalo svoj hlas Chodorkovskému. Rusko pozná v tomto smere už jeden precedens. V roku 2002 viedol svoju kampaň z väzenskej cely petrohradský politik Jurij Šutov a do mestského parlamentu bol zvolený s veľkou prevahou. I Chodorkovskému niektorí predpovedajú veľkú budúcnosť. "Ak ste nezastrašili človeka tým, že ste mu odobrali najväčšiu súkromnú firmu v Rusku, je hlúpe dúfať, že ho zastrašíte, keď mu vezmete televízor," napísala v otvorenom liste kremeľským úradníkom známa publicistika a spisovateľka Júlia Latyninová.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME