Východoslovenské vodárne a kanalizácie majú od roku 2002 systém skorého biologického varovania pred znečistením pitnej vody v úpravniach. Podstatnou súčasťou systému sú bioindikátory znečistenia (buď prirodzeného, alebo úmyselného) v podobe živočíchov pstruh dúhový a korýtko rybničné. Tieto dva živočíšne druhy majú rozdielnu citlivosť na znečistenie vôd. Biomonitorujúce analýzy pritekajúcej surovej vody do úpravne sú nepretržite 24 hodín prenášané do velína. Je v nich zachytené správanie sa živočíchov. Ak sa začne čo len jedna z ôsmich mušlí alebo ryba správať "nenormálne", je to impulz pre obsluhu, aby so zvýšenou pozornosťou sledovala situáciu. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Bratislavská vodárenská spoločnosť vypísala súťaž na dodávku Integrovaného systému riadenia. Na žiadosť svojej dozornej rady, ktorá od vedenia mestskej firmy najskôr chcela informáciu, či je takýto typ softvéru efektívny, nereagovala. "Doteraz sme ju nedostali," povedal viceprimátor Bratislavy Branislav Hochel, ktorý je členom dozornej rady. Podľa hovorkyne bratislavských vodární Jany Štulajterovej "dozorná rada bola o projekte ISR primerane informovaná a informáciu si žiadala doplniť o podklad o efektívnosti, ktorý sa momentálne spracúva".
Ide asi o polmiliardovú investíciu, preto je to na Hochela "trošku moc". Riaditeľ spoločnosti Daniel Gemeran ale podľa neho len využíva svoje právomoci. Hochel spolu s predsedom dozornej rady a viceprimátorom Karolom Koladom zastupujú najväčšieho akcionára vodárenskej spoločnosti, bratislavský magistrát. Kolada podľa Hochela s vedením spoločnosti hovoril. "Kým nedostaneme dostatočné informácie, zmluva so žiadnym dodávateľom nebude uzavretá a výber sa bude opakovať."
Hochel tvrdí, že nie je proti systému, ale okolnosti súťaže sú zvláštne. "Podľa ľudí, čo tomu rozumejú, sú podmienky súťaže pritvrdé." Je za to, aby boli prísne a prihlásili sa silné firmy, ale podmienky musia byť "v rámci normy". V tomto prípade však jednou z podmienok bolo, aby mal záujemca v predchádzajúcich troch rokoch obrat v oblasti dodávok automatizačnej meracej a riadiacej techniky nad 300 miliónov korún a tiež, aby predložil zmluvu, že už robil podobný systém pre vodárne, ktoré majú aspoň 100-tisíc odberateľov.
"Verejné obstarávanie je európskeho charakteru a ako také bolo nastavené na podmienky bežné v rámci Európskej únie," povedala Štulajterová. Odmietla odpovedať na otázku, koľko plánuje spoločnosť do nového systému investovať, odvolala sa na obchodné tajomstvo.
Podľa informácií SME je zákazka od vodární mimoriadne lukratívna a niektoré softvérové spoločnosti už lobujú vo svoj prospech. Víťaz by mal najbližších 6 rokov inkasovať ročne takmer 100 miliónov korún za služby na softvéri, ktorý dodá tiež za niekoľko stomiliónov korún. Posledný termín, dokedy sa záujemcovia môžu prihlásiť, je 15. august. (rk)
Čo je Integrovaný systém riadenia
Ide o softvér zahŕňajúci zákaznícky systém, vedenie účtovníctva vodární i odborné technicko-laboratórne či bezpečnostné systémy. Vodárenská spoločnosť má dnes pritom polovicu spomínaných systémov na dostatočnej úrovni, investovala do nich v posledných rokoch milióny korún.
Niektoré softvérové systémy, napríklad podnikový informačný systém Prometeus/W, aké už vodárne majú, využívajú aj iné vodárenské spoločnosti na Slovensku, v Česku, štátne inštitúcie ako Colné riaditeľstvo, alebo súkromné spoločnosti IKEA či Všeobecná úverová banka. (rk)