Trojskokan Dmitrij Vaľukevič je tretím Slovákom, ktorý sa na atletických majstrovstvách sveta v Helsinkách prebojoval do finále. Snímka je z tohtoročného mítingu Cena Slovenska. FOTO - TASR
Slovenská atletika má tretieho finalistu: guliar Konopka skončil jedenásty, kladivár Charfreitag deviaty - ako dnes večer dopadne trojskokan Vaľukevič?
Dnešné finále mužského trojskoku na helsinskom svetovom šampionáte bude súbojom dvoch kontinentov: Amerika verzus Európa. Každý svetadiel má v ňom pol tucta zástupcov. Medzi šiestimi Európanmi je aj 24-ročný slovenský rekordér Dmitrij Vaľukevič.
Bieloruský rodák mal včera v slovenskom drese premiéru. Oslávil ju postupom do finále. Ale vybojoval si ho až záverečným pokusom kvalifikácie, pre búrku preloženej z utorňajšieho večera na stredajšie poludnie. Prebiehala v chladnom počasí (14 stupňov), za vysokej vlhkosti (94 percent), a navyše za nevyspytateľného vetra.
Tŕpol zvyšok slovenskej výpravy na šampionáte, aj tréner Aleksander Beskrovnyj. Dvadsaťštyriročný Dmitrij Vaľukevič tvrdí, že on aj po úvodnom prešľape a nevydarenom pokuse v druhej sérii ostal pokojný. Asi áno, inak by tak chladnokrvne nezvládol posledný pokus, ktorý mu ostával.
Trafil dosku takmer ideálne. Po dopade vyskočil z piesku a z boku chvíľu skúmal dopadovú značku. "Overoval som si, či je to za 16,60," vravel.
Na postup napokon bolo treba aspoň 16,64 - Vaľukevičov skok meral o štyri centimetre viac a skončil ním celkove desiaty.
Pomohol mu pri ňom vietor 2,7 m/s. Ten robil trojskokanom ešte väčšie starosti ako chlad. Raz fúkal do chrbta (zavše bol vyše štvormetrový), inokedy, naopak, do tváre. Práve taká rýchla jeho zmena pokazila Dmitrijov druhý pokus.
A aký bol tretí, rozhodujúci? "Zachraňujúci," zhodnotil ho s úsmevom kouč. Prvý, prešliapnutý, bol podľa neho o niečo dlhší. "Vietor prekážal väčšine viac ako chlad," tvrdí Beskrovnyj. "Stačí sa pozrieť na zoznam tých, ktorí nepostúpili."
Polovica z tohtoročnej svetovej desiatky ostala pred dverami finále. Medzi tucet najlepších sa nekvalifikoval bronzový z lanskej olympiády Rus Danila Burkeňa. Ba ani ďalší jeho dvaja krajania: bronzový z MS 2001 Igor Spasovchodskij a Viktor Guščinskij. Predposledný skončil dvojnásobný majster sveta 1999 (letný aj zimný) Nemec Charles Friedek.
Vypadol aj Angličan Nathan Douglas, ktorého Briti po nedávnom treťom svetovom výkone roka 17,64 videli už na medailových stupňoch.
Jeho trénera Teda Kinga v nedeľu ráno museli hospitalizovať kvôli akútnej ušnej infekcii - včera sa na reverz z nej vypýtal, ale jeho zverenec ho nenadchol. Hop, step... slump (vypadnutie), parafrázoval v súvislosti s Douglasom v komentári na webovej stránke BBC známu trojskokanskú abecedu Hop, step, jump svetový rekordér a dvojnásobný svetový šampión Jonathan Edwards. "Nothan je mladý a budúcnosť má pred sebou," bránil ho. "Ani ja som sa na prvom veľkom podujatí - soulskej olympiáde - nedostal do finále."
Vaľukevič má o dva roky viac ako Douglas, ale nie je nováčikom. V kvalifikácii skončil na minulých majstrovstvách sveta (16. miesto) aj na lanskej olympiáde (30). V oboch prípadoch ešte za Bielorusko. Do finále veľkého letného podujatia sa dostal až v slovenskom drese. Premiéru Vaľukevičovi umožnila blahosklonnosť svetovej federácie, ktorá mu odpustila zopár dní chýbajúcich k povinnému ročnému odstupu medzi štartmi za "starú" a "novú krajinu".
V hľadisku včera sedel aj jeho otec Gennadij, v mladosti takisto skvelý trojskokan - v roku 1979 získal titul európskeho halového šampióna (z rovnakého podujatia má aj dve strieborné), istý čas bol dokonca svetovým halovým rekordérom. V zbornej ZSSR tvorili dvojičku s trénerom Aleksandrom Beskrovným - vlastne vďaka tomu, že "Saša" sa s manželkou Irinou, svetovou rekordérkou v diaľke, usadil v Bratislave, skáče dnes jeho syn za Slovensko.
"To ešte nie je splnenie cieľa," tvrdil po včerajšom postupe z kvalifikácie Dmitrijov kouč. A ako znie? "To prezradím až po finále," odvetil.
Najlepším umiestením slovenského trojskokana na MS je šieste miesto oravského rodáka Jána Čadu - práve v Helsinkách, ibaže pred 22 rokmi, skončil šiesty výkonom 17,06 m. Pred ďalším svetovým šampionátom v Ríme 1987 emigroval do USA, kde žije dodnes.
Žeby práve prekonanie Čadu bolo to, čo by uspokojilo trénera Beskrovného?
Dmitrij nepozná lepší relax ako spánok
Dmitrij Vaľukevič bol po kvalifikácii zhovorčivejší ako zvyčajne.
Boli to nervy?
"Nie, bol som pokojný."
Aj pred tretím pokusom, keď hrozilo, že nepostúpite?
"Aj pred ním."
Prvý pokus vyzeral dlhý - koľko asi meral?
"To nie je zaujímavé: bol to prešľap."
Čím si vysvetľujete nepodarený druhý?
"Na začiatku rozbehu fúkalo do chrbta, ale dva kroky pred doskou som zrazu dostal veterný úder spredu, ako keby som narazil tvárou do steny."
Skákali ste už v takom nečase?
"Pravdaže, ale nie v tejto sezóne."
Bola to lotéria?
"Nie. Vždy je to na pretekárovi."
Boli by ste radšej skákali v utorok večer?
"To je jedno."
Ako ste prežívali hodinu neistoty v útrobách štadióna počas utorňajšej búrky?
"Všetci sa rozcvičovali a ja som sedel."
Tušili ste, že súťaž odložia?
"Ja som typ, ktorý sa nemusí dlho rozcvičovať. Keď sa búrka po miernom ústupe vrátila, bol som si istý, že v ten deň sa skákať nebude."
Aké počasie vám viac vyhovuje - teplé či chladné?
"Mám rád teplo."
Ako bude vo štvrtok?
"Tak ako dnes, chladno. A navyše bude pršať."
Nestrašte...
"Pred mesiacom na majstrovstvách Slovenska som v Košiciach v daždi skočil 16,78. Takže nech je ako dnes a trochu prší."
Čo vám povie tréner?
"Určite bol nervózny. A čo povie? (S úsmevom.) Že takto zachraňujú finále iba bývalí Bielorusi."
(Tréner neskôr vysvetlil, že v utorok spolu sledovali televízny prenos z kvalifikácie v skoku o žrdi a v nej podobne na poslednú chvíľu zachránil finále Dmitrij Markov, bývalý Bielorus štartujúci za Austráliu.)
Do finále ostáva noc a pol druha dňa. Ako ho vyplníte?
"Masážami a spánkom."
Rád spíte?
"Veľmi. Denne 11 - 12 hodín. Spánok je pre športovca najlepší relax."
Svetové tabuľky 2005 a finalisti
17,81 Marian Oprea (Rumunsko)
17,73 Jadel Gregório (Brazília)
17,64 Nathan Douglas (V. Británia)
17,51 Alexander Martínez (Kuba)
17,45 Karl Taillepierre (Francúzsko)
17,39 Yoandri Betanzos (Kuba)
17,39 Charles Friedek (Nemecko)
17,32 Igor Spasovchodskij (Rusko)
17,29 Walter Davis (USA)
17,29 Kostas Zalaggítos (Grécko)
17,21 Leevan Sands (Bahamy)
17,15 Viktor Jastrebov (Ukrajina)
17,19 Momčil Karajliev (Bulharsko)
17,14 David Giralt (Kuba)
17,09 Kenta Bell (USA)
17,04 Dmitrij Vaľukevič (Slovensko)
16,76 Anders Moeller (Dánsko)
Autor: MARIÁN ŠIMO, Helsinky