Sen o spoznávaní červenej planéty by sa tak mal začať spĺňať dnes medzi druhou a pol štvrtou popoludní nášho času.
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) odklad vysvetlil technickými problémami, ktoré by mohli postihnúť nosnú raketu. Technici objavili chybu v navigačnej kontrole.
Dvojtonová družica Mars Reconnaissance Orbiter by mala dosiahnuť obežnú dráhu Marsu v marci budúceho roku. V novembri by potom mala začať skúmať povrch planéty.
Projekt za 720 miliónov dolárov je prvým krokom smerom k plánovanému vesmírnemu letu na Mars s ľudskou posádkou. Americký prezident George Bush minulý rok zverejnil sebavedomý plán, podľa ktorého by sa tak mohlo stať najneskôr v roku 2020. Družica má okrem iného vyhliadnuť možné miesta na pristátie ľudskej posádky. Zároveň vyskúša vysokorýchlostné komunikačné spojenie so Zemou.
NASA od nej očakáva, že nazhromaždí toľko údajov ako všetky doterajšie sondy dokopy. Na jej palube sa nachádza teleskopická kamera s najväčšou rozlišovacou schopnosťou, akú kedy NASA k planéte vyslala. Kamera je schopná rozlíšiť z výšky 320 kilometrov predmety veľkosti písacieho stola. Spolu s dvoma ďalšími kamerami, radarom a rádiometrom preskúma planétu od atmosféry cez povrch až po hranicu.
Družica má okrem iného aj prispieť k rozlúšteniu stále nezodpovedanej otázky vody na Marse. Vedci dúfajú, že zmapuje, ako dlho bola v minulosti na povrchu planéty voda, či umožnila vznik nejakej formy života a či jej prípadné zásoby podzemných vôd uľahčia vybudovanie stálej základne.
(čtk, reuters, r)