ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK
BRATISLAVA - Ceny v obchodoch v júli poklesli a tisíckorunový nákup zlacnel v priemere o tri koruny. Júlový pokles cien sa tak zároveň postaral o historicky najnižšiu medziročnú infláciu. V porovnaní s vlaňajším júlom boli minulomesačné ceny vyššie len o 2 percentá. Ceny ešte nikdy nerástli pomalšie, rovnaký výsledok sa podaril dosiahnuť aj v júli 2002. Vyplýva to z údajov, ktoré včera zverejnil Štatistický úrad.
O pokles cien sa zaslúžili hlavne potraviny, ktoré majú významnú váhu v spotrebiteľskom koši, teda pomyselnom nákupe, na ktorom sa zdražovanie meria. Tie zlacneli o 1,4 percenta. V rámci nich klesali takmer všetky položky okrem mäsa. "Ceny potravín klesli najmä vďaka výraznému sezónnemu zlacneniu ovocia a zeleniny," odôvodnil ekonomický analytik Tatra banky Elizej Macho.
V júli zlacnelo aj oblečenie a obuv. "Priaznivo to ovplyvnili sezónne výpredaje odevov a obuvi. Akcia telekomunikácií zas prispela k nižším cenám telefónnych služieb," povedala analytička ČSOB Silvia Čechovičová.
Potraviny a nealko nápoje spolu s odevmi a obuvou, zariadením domácnosti a poštovými a telekomunikačnými službami zaznamenávajú od začiatku tohto roka záporný medziročný rast cien, čo znamená, že nákupy týchto komodít sú celý rok lacnejšie ako pred rokom.
Naopak, od júla vzrástli ceny v zdravotníctve, o čo sa postarala nová kategorizácia liekov. Jej výsledkom bol rast cien liekov o 0,6 percenta napriek zámeru ministerstva zdravotníctva, ktoré chcelo novou kategorizáciou dosiahnuť pokles cien. Zdraželi aj služby v doprave, hoci menej ako sa očakávalo. Znamená to, že ceny benzínu sa ešte plne nepremietli do iných cien.
Ekonómovia očakávajú, že od augusta by ceny opäť mali rásť. "Spotrebiteľské ceny sa zrejme dostali už na svoje dno a v nasledujúcich mesiacoch by sme mali byť svedkami ich postupného rastu," myslí si Čechovičová z ČSOB.
O vyššiu mieru inflácie sa pravdepodobne podpíšu ceny plynu a tepla, ktoré bude tento mesiac schvaľovať regulačný úrad. Plynári už avizovali 22-percentné zdraženie plynu pre domácnosti od októbra.
Rast cien energií by tak otriasol aj celoročnou štatistikou cien. "Ak by šli ceny plynu hore o plných 22 %, prejavilo by sa to zvýšením inflácie o 0,7 percentuálneho bodu. Rast cien tepla o maximálnych 12 % by k inflácii prispel 0,5 percentuálnym bodom," odhaduje Čechovičová. Trvalou hrozbou je aj rast cien ropy.
Vývoj cien v júli
Čo zlacnelo
pokles cien v porovnaní s júnom
potraviny a nealkoholické nápoje - 1,4 %
odevy a obuv - 0,6 %
poštové a telekomunikačné služby - 2,2 %
vzdelávanie - 0,1 %
nábytok a vybavenie domácností - 0,2 %
Čo zdraželo
rast cien v porovnaní s júnom
zdravotnícke služba a lieky + 0,4 %
doprava + 0,3 %
rekreácia a kultúra + 0,3 %
bývanie a energie + 0,2 %
Zdroj: Štatistický úrad