FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Miluje architektúru - súčasnú aj tú minulú. Pamiatky Levoče, Spišského hradu a ľudová architektúra ju očarili tak, že im venovala celý život. "Som bytostne spriaznená s architektúrou," hovorí pre SME laureátka Ceny prof. Martina Kusého, teoretička a kurátorka KLÁRA KUBIČKOVÁ (69).
Venujete sa najmä obdobiu funkcionalizmu. Prečo sa stal zlatým vekom našej architektúry?
"Aj preto, že bol dielom architektov prinajmenšom štyroch - piatich národností. Všetci boli z Československa, ale študovali na viacerých technických univerzitách Európy a udržovali čulé medzinárodné kontakty. Popritom chodili na stáže k známym európskym architektom. Ich nový štýl, odlišný od tradície rakúsko-uhorskej architektúry, sa stal oficiálnym. Realizovali sa v ňom štátne objednávky, poisťovne, banky."
Myslíte si, že sa slovenská architektúra ešte vráti na jeho úroveň?
"Ťažko povedať. Snáď, keď ešte niekedy vznikne podobné prostredie. Nezabudnime, že vtedy bola úplne iná ekonomická situácia. Československá koruna bola uznávanou európskou menou, autorské právo bolo jasne definované, kultúrne sme boli otvorení vplyvom z celej Európy."
Ako vnímate prestavby našej historickej architektúry?
"Opäť bývam v Banskej Bystrici a pozorujem, čo sa tu deje. Nie sú to len prestavby, sú to celé príbehy. Teší ma, že sa do mesta vrátil život, že noví majitelia sa starajú o stav budov a námestie sa stalo domovom všetkých obyvateľov. Škoda, že sa na druhej strane musí platiť stratou mnohého hodnotného."
Keď sa premosťovala Slovenská národná galéria, vznikli okolo navrhnutého riešenia veľké debaty, ktoré trvajú dodnes. Vy ste si naň zvykli?
"Nikdy sa mi to nepodarilo. V roku 1990 som bola vo vedení galérie a želali sme si, aby sme sa tejto dostavby-prístavby čo najskôr zbavili. Čoskoro sme pochopili, že to nebude jednoduché. Z mnohých dôvodov. Súťaží o nové riešenie už bolo veľa, neviem, či z toho niečo vzíde. Najideálnejšie by bolo, keby sme pozvali architekta Jeana Nouvela z Paríža - on by bol tým pravým."
Súhlasíte s názorom, že v budúcnosti nahradia architektov dizajnéri?
"V žiadnom prípade. Dizajn je estetickým stvárnením výrobkov, vyrábaných hromadne, v jednote s ich funkčnosťou. Jeho zmeny súvisia so stále novou ponukou tovaru na trhu. Architektúra by sa nemala správať ako tovar - mala by spĺňať aj iné želania ľudí. Napríklad ich túžbu po ochrane, istote, stabilite, priestorovosti. Tieto fenomény sa určite nemenia tak rýchlo ako módne trendy."
PhDr. Klára Kubičková, PhD. (69) vyštudovala dejiny umenia a estetiku na FF UK v Bratislave a FiF KU v Prahe. Počas pobytu v Banskej Bystrici pôsobila na Krajskom stredisku pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody, na Katedre výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty a v Oblastnej galérii. Pracovala vo výskume na ŠPTÚ v Bratislave, bola prvou kurátorkou zbierky architektúry v Slovenskej národnej galérii (1987 - 1992). Kurátorka mnohých architektonických i výtvarných výstav doma i v zahraničí a autorka ich katalógov. Odborne publikuje od 70-tych rokov 20. storočia.