Prvým kritériom na výber fondu je jeho rizikovosť a predpokladaná dĺžka investovania. Najmenej rizikové sú peňažné fondy, potom nasledujú dlhopisové a zmiešané a najrizikovejšie sú akciové fondy. Od miery rizika sa odvíja aj predpokladaná dĺžka investovania. Platí, čím je fond rizikovejší, tým by mala byť investícia dlhšia. V dlhšom časovom horizonte je predpoklad, že sa vyrovnajú prípadné straty a fond bude rásť.
Rizikovejšie fondy sú aj ziskovejšie, zatiaľ čo tie najbezpečnejšie peňažné fondy prinášajú investorom len o niečo vyšší výnos ako termínované vklady v bankách.
Fondy sa líšia aj v poplatkoch. Najvyššie vstupné poplatky sú pri akciových fondoch. Ak sa investor rozhodne vybrať svoje peniaze do dvoch rokov, zaplatí aj výstupný poplatok. Ak ich vyberie neskôr, nebude ho platiť. Peňažné fondy sú väčšinou bez poplatkov.
2. výber konkrétneho fondu
Po základnom výbere typu fondu by si mal investor vybrať konkrétny fond, do ktorého bude investovať. Na Slovensku pôsobí takmer 20 správcovských spoločností, ktoré ponúkajú investovanie do fondov. Väčšina z nich patrí bankám. To znamená, že informácie možno nájsť v každej pobočke z týchto bánk alebo na ich internetových stránkach.
Všetky fondy sú pod dohľadom Úradu pre finančný trh, preto sa investori nemusia báť, že si vyberú zlú spoločnosť, v ktorej prídu o peniaze. Navyše majetok správcovskej spoločnosti je oddelený od podielového fondu, to znamená, že aj keby spoločnosť skrachovala, investorovi zostanú peniaze.
Konkrétny fond si treba vyberať na základe výšky poplatkov, investičného profilu, ktorý udáva, na akú oblasť sa fond zameriava, apodľa doterajších výsledkov. Doterajšie výsledky však nijako nezaručujú budúci výnos. Investor si takisto musí zvoliť, v akej mene chce investovať. Fondy v cudzích menách síce väčšinou dosahujú lepšie výsledky ako v slovenských korunách, ak sa však koruna posilní oproti danej mene, investor na tom stráca.
3. návšteva banky
Po výbere fondu treba zájsť do kancelárie správcovskej spoločnosti. Tými sú najčastejšie banky. Kto ešte nemá vybraný konkrétny fond, ale len spoločnosť, môže si tu nechať poradiť, do ktorého fondu by mohol investovať. Niektoré spoločnosti umožňujú investovať peniaze do fondov aj prostredníctvom internet bankingu.
V banke alebo na inom mieste vyplní investor spolu s poradcom žiadosť o kúpu podielových listov a následne prevedie peňažné prostriedky na účet fondu, ktorý si vybral. Potom dostane potvrdenie o vydaní podielových listov.
Každý podielový fond má okrem poplatkov určenú aj minimálnu vstupnú investíciu. Tá býva väčšinou 5- až 20-tisíc korún. Každá ďalšia investícia môže byť väčšinou 5-tisíc korún. Správcovské spoločnosti však ponúkajú aj možnosti postupného sporenia, pri ktorom si investor určí, koľko peňazí bude mesačne dávať do fondu. V takom prípade nemusí dávať žiadnu vstupnú investíciu.
Každý investor môže investovať aj do viacerých fondov, musí však rátať s tým, že v každom bude musieť zaplatiť vstupný poplatok a minimálnu investíciu.
Kde hľadať informácie?
Informácie o konkrétnom podielovom fonde možno nájsť na internetovej stránke danej spoločnosti alebo na ich pobočke. Tu môžu nájsť najpodrobnejšie informácie o výnosoch fondu, jeho investičnom profile či všetkých poplatkov. Informácie o všetkých podielových fondoch zverejňuje každý týždeň Slovenská asociácia správcovských spoločností na internetovej stránke www.ass.sk . Nachádza sa tu tabuľka, v ktorej si investori môžu nájsť výsledky jednotlivých fondov za posledný týždeň až posledné tri roky. Rovnakú tabuľku, v ktorej sa nachádzajú údaje o 13 najpredávanejších fondoch z každej kategórie, zverejňuje denník SME každý štvrtok na stránkach Ekonomiky. (pcs)