BRATISLAVA - Talianska spoločnosť Enel predložila včera nový plán investícií, ktoré chce v budúcnosti v Slovenských elektrárňach ako väčšinový akcionár realizovať. Podľa vyhlásenia Enelu "spoločnosť verí, že plán je v súlade s požiadavkami stanovenými slovenskou stranou a zároveň vyhovuje všetkým očakávaniam v rámci akvizície." Enel verí, že slovenská vláda investičný návrh prijme.
Návrh, ktorý predchádzal včera predloženému dokumentu, totiž podľa ministra hospodárstva obsahoval pre Slovensko neprijateľné podmienky. Išlo o žiadosť Enelu o prebratie časti záruk za nevýhodnú zmluvu elektrární s hlinikárňou Slovalco.
Či podobnú požiadavku obsahuje aj včera doručený investičný plán, ministerstvo hospodárstva ešte nevie posúdiť. "Dokument bol predložený len dnes. Keďže ide o veľmi komplexný materiál, vyžaduje si podrobné preštudovanie. Až potom sa môžeme vyjadriť k jeho obsahu," povedal včera hovorca ministerstva Maroš Havran. Keďže definitívnemu zneniu predchádzali intenzívne rokovania medzi Slovenskom a Enelom, v ktorých bol Talianom tlmočený aj nesúhlas s dodatočnými podmienkami, Havran očakáva, že to v investičnom pláne zohľadnili a bude bez podmienok.
Minister Pavol Rusko pohrozil, že ak by Enel trval na prehodnocovaní zmlúv elektrární, odporučil by vláde neschváliť transakciu. V krajnom prípade by to mohlo znamenať, že by sa privatizácia elektrární mohla zrušiť.
"Na základe medzinárodných zvyklostí, ak vybraný víťaz nie je schopný splniť alebo nespĺňa podmienky vyhlasovateľa súťaže, oslovia sa v poradí ďalší zúčastnení v tendri. Zrušenie súťaže býva spravidla krajným riešením," myslí si Peter Benčúrik zo Slavie Capital, ktorá v privatizácii elektrární radila českej spoločnosti ČEZ.
Ponuku ČEZ vyhodnotil privatizačný poradca ako druhú najlepšiu ponuku. ČEZ sa zatiaľ k návratu do privatizácie elektrární nechce vyjadrovať. "Podľa našich informácií rokovania s Enelom neboli uzavreté, takže považujeme za predčasné sa k tejto veci vyjadrovať. Sme si navyše plne vedomí, že tieto rokovania sú veľmi zložité a ako by sme sa zachovali, by bola z našej strany čistá špekulácia. Je výsostným právom predávajúceho postupovať v privatizácii podľa ním stanovených podmienok," povedala hovorkyňa spoločnosti ČEZ Eva Nováková.
Ponuka ČEZ neobsahovala dodatočné podmienky a Česi boli ochotní akceptovať aj nevýhodné zmluvy elektrární. Ich cenová ponuka však bola nižšia ako talianskeho Enelu.
TEREZA COPLÁKOVÁ