Takto vyzerá podkôrnik (lykožrút), pre ktorého začali s postrekom skôr, ako mali. FOTO - TASR |
Ján Mičovský z Lesov SR tvrdí, že striekať začali "po uplynutí odvolacej lehoty a v dobrej viere, že rozhodnutie je podľa oznámenia úradu platné a teda vykonateľné". Lesníci sa tri dni predtým, ako malo povolenie, ktoré dostali, nadobudnúť právoplatnosť, telefonicky informovali, či sa nikto neodvolal. Úradníčka obvodného úradu životného prostredia im povedala, že nie, a tak začali s postrekom. Deň predtým, ako vypršala lehota sa však proti rozhodnutiu odvolalo Lesoochranárske združenie Vlk.
Bolo "chybou, že sme si právoplatnosť nedali potvrdiť aj písomne," priznáva Mičovský, no údajne ich tlačil čas. Lykožrúty mohli vraj vylietať zo stromov popadaných pri kalamite. Pracovníčka obvodného úradu, ktorá nechcela zverejniť meno, včera SME povedala, že má "čisté svedomie", VLK sa podľa nej síce odvolal v lehote, no na úrad prišlo odvolanie neskoro. Ak lesníci začali s postrekom "urobili to s vedomím, že rozhodnutie je právoplatné," povedala. Potvrdila, že odvolanie prijali a povolenie na postrek, ktorý už lesníci urobili, bude posudzovať nadriadený krajský úrad.
Správa Národného parku Nízke Tatry súhlasila s pozemným postrekom postihnutých kmeňov, nesúhlasila však s leteckým postrekom na území parku a prírodných rezervácií, "tesne pred postrekmi sme listom požiadali Lesy SR zvážiť postreky a upustiť od leteckej aplikácie chemických látok," povedal šéf správy Marián Jasík. Tvrdí, že napriek sľubu, lesníci štátnych ochranárov na obhliadku terénu nezavolali. Tí si myslia, že letecký postrek potrebný nebol. Podľa Jasíka je "logické, že ak v prírodných rezerváciách chránime ekosystémy, neaplikujeme tam chemikálie".
V parku sa striekalo prípravkami Vaztac a Cyples, ktoré nezabíjajú len lykožrútov, ale všetok hmyz a ovplyvňujú tak potravinový reťazec vtákov a cicavcov.
Potvrdzuje to aj Juraj Varinsky z Výskumného ústavu lesníckeho, dodáva však, že voči lykožrútom neexistujú biologické postreky, ktoré by zabíjali iba lykožrúta. Upozorňuje, že lesníkov postrekovať núti výnimočná situácia po kalamite, naposledy sa podľa neho proti lykožrútom striekalo na Slovensku v Osrblí po kalamite v 1996. (haj)