Koncom mája to vyzeralo na jednoznačný súboj s jediným výsledkom: k moci sa dostane opozícia. Boli to sociálni demokrati (SPD) a kancelár Schröder, na koho by koncom mája nebol nikto stavil ani cent. Strana šla od volebnej porážky k porážke na krajinskej úrovni a v celonemeckých prieskumoch prekonávala jeden negatívny trend za druhým. Nemci sa mali horšie a vinili za to vládu. Experti ju zase kritizovali, že robí reformy len polovičato.
Po jedenástich týždňoch je všetko inak. Ak dnes niekto získava sympatie, tak je to vládna strana. Podľa zistení inštitútu Forsa pribudlo len za minulý týždeň sociálnym demokratom 625-tisíc nových voličov. V rovnakom týždni stratili kresťanskí demokrati (CDU) 395-tisíc stúpencov. Každý piaty volič vládnej strany sa tak rozhodol pre kandidátku opozície na kancelára Angelu Merkelovú. Sklamala ich, keď odmietla druhý televízny duel s kancelárom.
Takmer 37 percent nemeckých voličov tvrdí, že tým stratila úctu. Pritom až 67 percent Nemcov uviedlo, že televízne duely nemajú taký veľký význam.
Šesť týždňov pred septembrovými voľbami je tak výsledok celkom otvorený. Rozdiely medzi dvoma blokmi sú minimálne - stále vedie koalícia CDU a liberáli (FDP), možné zoskupenie SPD, Zelení a nová Ľavicová strana sa však priblížilo na minimum.
Momentálne tak nemožno vylúčiť žiadny scenár. Dokonca ani ten, že strana, ktorá vyvolala predčasné voľby, môže vyhrať. Tým by kancelár Schröder okopíroval scenár exkancelára Kohla od začiatku až do konca. Podľa jeho vzoru vyvolal predčasné voľby, ktoré by sa mohli skončiť rovnako ako v Kohlovom prípade. Jeho výhrou.