Justin Gatlin po veľkom helsinskom víťazstve.
FOTO - REUTERS
Krátko predtým na helsinskom Olympijskom štadióne prinútil súperov v kráľovskej šprintérskej disciplíne, aby sa mu na chrbát pozerali len z úctyhodnej vzdialenosti. Vzhľadom na chladné počasie a druhú najhoršiu štartovú reakciu zabehol skvelý čas - 9,88.
Asafa, priezviskom Powell, národnosťou Jamajčan a pozíciou svetový rekordér na 100 m (9,77), sedel pre zranenie na tribúne. "Boli to skvelé preteky," povedal pre CNN. "Justin je veľký šampión, rešpektujem ho."
"Zákusok pre Gatlina," zhodnotil francúzsky denník Libération. Helsinské finále stovky boli dvoje preteky v jedných. Gatlin bežal sám so sebou a ďalší sa bili o striebro. S náskokom sedemnástich stotín sekúnd ešte nikdy nikto svetový primát nezískal. Ani jeho slávni krajania Carl Lewis a Maurice Greene, ktorí majú zo stovky tri tituly.
Graham: Mám nového Lewisa
"Mám nového Lewisa," avizoval pred tromi rokmi severokarolínsky tréner Trevor Graham. To už bolo po tom, ako od neho odišiel zaľúbený pár Tim Montgomery - Marion Jonesová a krátko na to, ako sa do Raleigh presídlil Justin Gatlin, rodák z newyorského Brooklynu.
Gatlinovi sa práve končil dištanc za nález dopingového amfetamínu, ktorý mu svetová federácia skrátila z dvoch rokov na jeden. Predtým Gatlin vyhral na juniorskom americkom šampionáte nielen oba hladké šprinty, ale aj prekážkový. Nad prekážkami začínal, až potom presedlal na hladké trate.
Ako keby bol predurčený na úspechy. Vlani sa v dvadsiatich dvoch rokoch prvý raz objavil na vrcholnom podujatí a stal sa olympijským víťazom. V nedeľu zažil premiéru na svetovom šampionáte - a vyhral zasa.
Takí, ktorí majú olympijský aj svetový primát, boli dosiaľ len štyria: Američan Carl Lewis, Brit Linford Christie, Kanaďan Donovan Bailey a ďalší Američan Maurice Greene.
Gatlin: Som iba na začiatku
"Greenov poster som mal v študentských rokoch na internáte nad posteľou," priznáva Justin.
V Aténach svoj vzor zdolal, v Helsinkách sa s ním nestretol, lebo Maurice si po zdravotných problémoch na domácej kvalifikácii vybojoval miesto iba v štafete. Gatlin mal na "trials" viac šťastia: v rozbehu stovky ho sprvu diskvalifikovali za zlý štart, ale napokon rozhodcovia rozhodnutie zmenili. Komusi zrejme došlo, že sa nesmie opakovať Paríž 2003 - tam Spojené štáty vo "svojej" stovke vyhoreli, nemali chlapa na piedestáli. Ani v Helsinkách by ho nemali, nebyť Gatlina.
Do Fínska priletel v predstihu, aby sa udomácnil. "Dráha je veľmi rýchla, cítim sa fajn," tvrdil pred šampionátom. "Keď bude treba, zabehnem aj svetový rekord."
V nedeľu večer s úsmevom pokrčil plecami: "Mohol som bežať aj rýchlejšie, ale museli by ma tlačiť súperi."
Američan potvrdil, že je dobrý patrón kráľovskej disciplíny v línii svojich idolov, zhodujú sa médiá. A navyše, mladučký, perspektívny, vo februári mal len dvadsaťtri.
"Som iba na začiatku kariéry," pripomínal novinárom. Keď ho ktorýsi z nich spomenul v súvislosti s Carlom Lewisom, ohradil sa: "Nemožno klásť moje meno vedľa jeho. Túžim byť šampiónom šampiónov, akým bol on. Ešte ma čaká veľa postupových krokov."
Justin nie je veľkohubý velikáš, ako podaktorí jeho krajania. "Je to naozaj celkom iný typ," potvrdzuje jeho manažér Renaldo Nehemiah, bývalý svetový rekordér na 110 m prek. Skôr introvert. Uzavretý, ale sebavedomý.
V Zürichu Gatlin verzus Powell
Lewis má deväť olympijských a osem svetových titulov, Gatlin z každého po jednom. Jeho helsinská misia sa však ešte neskončila.
Lewis v helsinskej premiére MS 1983 získal tri zlaté medaily (100 m, diaľka, 4x100 m). Gatlin ho po dvadsiatich dvoch rokoch môže napodobiť: pobeží ešte dvojstovku a šprintérsku štafetu.
"Som stále lačný po víťazstvách. Chcem pozbierať všetky, čo sa dajú. Čo mi ukázal dnešok? Že mám formu," nahlas uvažoval. "Mal som zlý štart? Mal, ale ja som bojovník. Záverečná štyridsiatka bola asi najrýchlejšia, akú som kedy zabehol."
Čo mu chýba, je svetový rekord. "Aj na ten príde rad," tvrdí. "Myslím si, že mám v nohách čas 9,75."
Hra na ‚keby' vyznela na remízu. Kto by vyhral, keby došlo k súboju Gatlin - Powell? "Ak by som bol zdravý, myslím si, že ja," tvrdil Jamajčan. Američan oponoval: "Zostal by som No.1."
Ukáže sa 18. augusta na mítingu Weltklasse v Zürichu. Pravda, ak Asafa Powell vyzdravie a nastúpi. "Aj keď pobeží, ostanem jednotkou," myslí si Gatlin, ktorý mieni formu zúžitkovať aj v Sheffielde a Bruseli.
Kto vyhral 100 m na OH aj MS
Meno (Krajina) OH MS
Carl Lewis (USA) 1984 a 1988 1983, 1987 a 1991
Linford Christie (V. Británia) 1992 1993
Donovan Bailey (Kanada) 1996 1995
Maurice Greene (USA) 2000 1997, 1999 a 2001
Justin Gatlin (USA) 2004 2005
Cieľová kamera Seiko presne ukazuje, s akým obrovským náskokom vyhral Američan Justin Gatlin. Dosiahol čas 9,88 s. Na druhom mieste skončil Jamajčan Michael Frater (štvrtý zhora), tretí Kim Collins (druhý zhora)zo Svätého Kryštofa a Nevisu - obaja 10,05 s. FOTO - ČTK/AP