Po vyhodnotení projektu Vytvor si svojho Warhola by sa zbierka mala rozbehnúť do sveta, no ešte predtým nedotknuté predlohy portrétov známeho umelca poputujú do škôl, ústavov, väzníc, zastupiteľských úradov alebo krčiem. Na snímke portrét B. Vančurovej. FOTO - DANIEL BROGYÁNYI |
Ukáž mi tvoj portrét Andyho Warhola a ja ti poviem, kto si. Aj takáto modifikácia známej vety môže pokojne platiť na najnovší projekt výtvarníka Daniela Brogyányiho. Rozhodol sa, že práve v krajine pôvodu tohto kráľa popartu by mala vzniknúť najväčšia kolekcia diel s jeho portrétom. Vytvoril preto malý plagát, ktorý si môže každý vymaľovať, ako chce, a spraviť si tak svojho vlastného Warhola. Takýto predtlačený portrét nájdu dnes čitatelia vložený v novinách.
"Technika je neobmedzená. Prečo by sa malo maľovať len štetcom? Je tu aj maliarsky valček, alebo ruky, či ústa," vymenúva Brogyányi. "Tvorivý proces nikdy nekončí. V konečnom dôsledku môžu portrét rozstrihať a zase zlepiť, alebo ho úplne znegovať a namaľovať na druhú stranu. Prístupov je nevyčerpateľne veľa," tvrdí výtvarník. Treba sa len nebáť experimentovať.
Malú ochutnávku aj ako inšpiráciu v súčasnosti ponúka spolu s desiatimi Warholovými originálmi bratislavská Galéria SPP, kde je inštalovaná časť portrétov, vytvorených amatérmi aj profesionálmi vo veku od 5 do 78 rokov. Strapatú hlavu výnimočného umelca dvesto sedemdesiatdva vystavujúcich autorov pomaľovalo, pokreslilo, vybodkovalo, oblialo farbou, vyšilo alebo dokonca vysypalo soľou, vybozkávalo či prepichlo klincami.
"Aj automobilový pretekár, ktorý nikdy nič nenamaľoval a ani sa nechystá, si môže ten portrét len položiť na zem a snažiť sa na ňom brzdiť. Po desiatich dňoch uvidí, čo z toho bude," radí možné originálne spôsoby tvorby Brogyányi. Pečiatky však už použil kurátor Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach Michal Bycko, minister Eduard Kukan si zvolil netradičnú techniku oblievania vínom. "Niekto si môže vziať do ruky stopky a stopnúť si, ako dlho môže vytvorenie portrétu trvať," našepkáva ešte výtvarník.
Je jasné, že prvoradá je hra, ale ako sám hovorí, uvedomuje si, že tento nekonformný prístup môže mnohým zaváňať umeleckým kacírstvom. "Rád budem na tému čo je umenie a čo už nie, polemizovať. Nemali by sme však byť takí prísni. Neklaďme si otázku, čo je umenie, ale čo nie je umenie."
Projekt Leto s Andym Warholom - premena portrétu sa chystá vyraziť aj medzi ľudí do ulíc. Oddnes budú stáť na námestiach v štyroch slovenských mestách stojany, farby a všetko potrebné na vytvorenie vlastného diela. Nápady zúčastnených budú uverejnené na stránkach www.sme.sk, víťaz internetového hlasovania získa portrét Warhola od Brogyányiho v rozmeroch 88 x 88 centimetrov, tlač na plátne s pozlátenými fragmentmi. Tridsať najvtipnejších, najoriginálnejších a najkrajších diel bude odmenených publikáciami o výtvarnom umení. Uzávierka projektu je 16. septembra.
Brogyányiho inšpiroval k vzniku akcie Vytvor si svojho Warhola vlastný projekt spred štyroch rokov, keď si známy Warholov autoportrét upravil a rozposlal ho výtvarníkom do celého sveta. Vrátilo sa mu 28 diel od umelcov zo Slovenska, Česka, Maďarska, Nemecka, ale i Japonska, ktoré potom vystavoval vo viacerých mestách vo svete.