Eduard Cichý.
Zadržanie rozhodcu Antoniego Fijarczyka v máji tento rok spustilo korupčnú aféru v poľskom futbale. Minulý týždeň priniesol jej nový rozmer. Prezident klubu GKS Katovice Piotr Dziurowicz ako prvý z početnej skupiny futbalových funkcionárov, trénerov a rozhodcov priznal verejne to, o čom vie takmer každý fanúšik - časť zápasov na rôznej úrovni bola predávaná a kupovaná. Hovoril presne aj o tom, čo sám najlepšie vedel: ktoré zápasy kupoval jeho klub, aby sa udržal v prvej lige, respektíve postúpil z druhej ligy. Jedným z rozhodcov, ktorý mal prijať úplatok od klubu z Katovíc, bol aj Slovák Ľubomír Udvardy. V máji 2004 pískal zápas Katowice - Amica Wronki. Dziurowiczov klub bojoval vtedy o záchranu, zápas sa skončil nerozhodne 0:0. Pritom poľsko-slovenská výmena rozhodcov mala zaistiť poctivosť rozhodovania v dôležitých zápasoch.
Klubu z Katovíc sa v poslednej sezóne nepodarilo zachrániť. Nezískal ani licenciu na účasť v druhej lige. Týmto aj časť ľudí z futbalového prostredia vysvetľuje, prečo sa Dziurowicz rozhodol na takýto krok. Mladý, ani nie 30-ročný prezident klubu odmieta tieto námietky a pripomína, že sa rozhodol pre spoluprácu s políciou ešte na jar, keď ešte nebola jasná budúcnosť jeho klubu. Práve on bol provokatérom, ktorý odovzdal rozhodcovi Fijarczykovi 100-tisíc zlotých na benzínovej stanici, aby ten zabezpečil "kladný výsledok" zápasu Katovíc s Cracoviou. Spolu s Fijarczykom bol zadržaný aj jeho spoločník, šéf regionálnej komisie rozhodcov v Katoviciach.
Akcia polície vzbudila rozruch vo futbalovom prostredí. Šéf federácie Micha˝ Listkiewicz, bývalý medzinárodný rozhodca, zo začiatku tvrdil, že boli zadržané len "čierne ovce", potom však vyhlásil revolúciu vo futbale, ktorá by ho mala očistiť z nepoctivosti. Hlavným krokom bol vznik komisie etiky. Boli zmenené aj pravidlá delegovania rozhodcov na jednotlivé zápasy. Hneď nato médiá zistili, že šéf komisie rozhodcov písal v 80. rokoch propagandistické články na objednávku Štátnej bezpečnosti a pod nátlakom musel odstúpiť z funkcie.
Komisiu etiky vedie Jan Tomaszewski, v 70. rokoch najlepší poľský brankár, už niekoľko rokov hlavný kritik činnosti futbalového zväzu. "Neprekvapí ma zadržanie ktoréhokoľvek rozhodcu," hovoril ešte v júni. Novým človekom zodpovedným za rozhodcov sa stal Andrzej Strejlau, skúsený tréner so všeobecnou autoritou.
Jedným z nápadov na zaistenie poctivosti v tomto prostredí majú byť majetkové priznania. V polovici júla zaviedlo predsedníctvo futbalového zväzu aj tzv. deklarácie poctivosti. Rozhodcovia majú podpísať takýto dokument, v ktorom priznajú, že sa zatiaľ vedome nezúčastnili na "dohodnutom" zápase a budú informovať orgány federácie o prípadných takýchto situáciách v novej sezóne.
Úspechy v tomto čase dosiahla aj prokuratúra a polícia. Boli zadržaní ďalší rozhodcovia, delegáti a kluboví funkcionári. Najviac podozrení na korupciu sa týkalo činnosti druholigového klubu Piast Gliwice (ide aspoň o tri zápasy), ktorý v minulej sezóne bojoval o záchranu. Rozhodnutie orgánov federácie pred začiatkom tejto sezóny ukázalo, že žiadna revolúcia zatiaľ vo futbale nebude, respektíve bude mať veľmi nežný charakter. Hoci sa verejne hovorilo (aj šéf federácie Listkiewicz), že Gliwice môžu byť potrestané preradením do nižšej triedy, všetko sa napokon skončilo odobratím 10 bodov a finančným trestom 100-tisíc zlotých. Zväz rozhodol, že dôvody trestného činu v tomto prípade nie sú isté, hoci prokurátori pochybnosti v kauze nemajú. Listkiewicz svoje rozhodnutie zdôvodňoval aj tým, že Piast "má v poľskom futbale mimoriadne zásluhy".
Posledné vystúpenie Dziurowicza, ktorého otec bol v 80. a 90. rokoch významnou postavou v poľskom futbale (v rokoch 1995 - 1999 viedol aj federáciu), vzbudilo novú vlnu verejného záujmu o situáciu v tomto prostredí. Ním obvinení tréneri a rozhodcovia hovoria, že nič z toho, čo povedal, nie je pravda a snažia sa spochybňovať Dziurowicza ako človeka. Našli sa aj rozhodcovia a hráči, ktorí potvrdili časť jeho zistení a slov.
"V Poľsku je 99 percent nepoctivých rozhodcov," priznáva dnes Tomaszewski v reakcii na výroky Dziurowicza. Na vyriešenie situácie v poľskom futbale prispievajú rozhodné kroky prokurátorov, podľa ktorých je to "stále sa vyvíjajúca kauza ", a všeobecný nátlak médií, nielen športových. Práve prebiehajúca dvojitá predvolebná kampaň (na jeseň budú v Poľsku parlamentné aj prezidentské voľby) zaisťuje aj záujem politikov o túto vec. Možno je to už jedna z posledných šancí na prinavrátenie poctivosti v najpopulárnejšom športe Poliakov.
Poľský fanúšik.
Ľubomír Udvardy.