Sedem ruských námorníkov, ktorí uviazli v miniponorke Priz 190 metrov pod hladinou Beringovho mora, dostalo včera večer príkaz maximálne obmedziť fyzický pohyb a šetriť sily. Zostávalo im jediné: dúfať, že operácia na ich záchranu sa podarí.
Hralo sa o čas. Vzduch mal vystačiť posádke do dnešného popoludnia. Potom si budú musieť námorníci nasadiť dýchacie prístroje. Získajú tak ďalšie dve hodiny života. Včera večer boli ešte všetci námorníci nažive, ale teplota na palube klesla na 5 stupňov Celzia.
Aktívna fáza záchrannej operácie sa mala začať podvečer nášho času. Potom prišli správy, že to bude až v noci. Posádka oznámila, že akumulátor prestáva pracovať. Na pomoc priplávalo desať lodí Tichooceánskej flotily. K miestu havárie smerovali aj japonské lode a Američania poslali z Kalifornie záchranný podmorský robot Škorpión.
Armáda opäť tajila
Miniponorka, ktorá zvyčajne slúži na záchranné a prieskumné operácie, bola pod vodou od štvrtkového večera. Uviazla v zálive Berjozovaja pri brehu Kamčatky počas nacvičovania záchrannej operácie. Informácie sa médiám dostali náhodou vďaka jednému z príbuzných námorníkov.
Až potom vojenské velenie priznalo, že miniponorka sa zachytila v rybárskej sieti. Pri pokuse dostať sa zo zajatia sa ešte viac zamotala do lán. Tlak v takejto hĺbke je príliš veľký a posádka nemôže vyplávať na hladinu. Ani prerezať laná sa nepodarilo, pretože do takej hĺbky sa nemohli spustiť potápači.
Včera záchranné plavidlá márne brázdili s napoly spustenými kotvami hladinu nad miniponorkou v nádeji, že kotvou zachytia sieť a Priz oslobodia.
V Rusku nehoda vyvolala spomienky na katastrofu ponorky Kursk 12. augusta 2000, pri ktorej zahynulo 118 námorníkov.
Vojenskí špecialisti kritizovali velenie flotily za to, že cvičenie bolo zle pripravené.
"Nikto si nevzal žiadne ponaučenie z tragédie ponorky Kursk," prehlásil admirál Eduard Baltin, bývalý veliteľ Tichooceánskej flotily.
Námorníctvo je bez peňazí
Rusko na rozdiel od minulosti hneď požiadalo o pomoc Japonsko a USA.
Záchranárske práce narážali na nedostatočné technické vybavenie ruského námorníctva. Nervozita medzi záchranármi aj uväznenými námorníkmi rástla každú minútu. O to viac, že informácie velenia flotily boli dosť rozporuplné.
Veliteľ Tichooceánskej flotily admirál Viktor Dmitrijev najskôr tvrdil, že vzduch stačí na 5 dní. Po dvoch hodinách jeho pomocník Igor Dygalov oznámil, že zostáva len jeden deň. "Sú statoční a trpezliví, žiadna panika tam nevládne" povedal o nálade posádky.
Médiá porovnávali situáciu s katastrofou ponorky Kursk, keď vojenské velenie tvrdilo, že do ponorky sú zavedené trubice privádzajúce vzduch. Nakoniec sa ukázalo, že išlo o jednoznačné klamstvo.
Medzi najväčšie havárie ponoriek v Rusku patrí tragédia atómovej ponorky Komsomolec v roku 1989 a ponorky Kursk. Napriek tomu sa podľa odborníkov situácia v námornej flotile ďalej zhoršuje. Nie sú peniaze na modernizáciu a dokonca ani na palivo.
Médiá včera kritizovali prezidenta Vladimira Putina, že rovnako ako v prípade ponorky Kursk nevystúpil hneď na verejnosti a podcenil situáciu.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME