FOTO - STANO STEHLÍK |
týchto dvoch krajín.
"V súčasnom umení je dôležité zoznamovanie sa s tým, čo vzniká a ako to vzniká v oblasti vizuálneho umenia," hovorí hlavný organizátor plenéru Tadeusz Blonski, docent na Katedre dizajnu Fakulty umenia na Technickej univerzite v Košiciach, ktorý v rámci aktivít Poľského klubu na Slovensku za podpory slovenského ministerstva kultúry už tretíkrát pripravuje workshop.
"Spoločný plenér vytvára priestor, aby človek videl aj svoju tvorbu v širšom kontexte, aby videl, na čom pracujú umelci v iných častiach Európy, ako premýšľajú a vnímajú jednotlivé trendy." Stretli sa tu ľudia rôznych generácií, reprezentanti rôznych štýlov v umení. "Práve to generačné a názorové prelínanie je tým, čo nás v umení posúva dopredu," vysvetľuje Blonski.
"Celý rok pracujem ako grafický projektant, plenér je pre mňa čisto umelecká aktivita, nemusím hľadieť na vkus zákazníkov, ale môžem tvoriť, ako chcem," hovorí Jacek Mrowczyk z Akadémie krásnych umení z Krakova, ktorý je tu už tretí raz. "Robím sériu prác na tému štruktúr. Prvý cyklus boli kompozície z kôry, minulý rok vznikla séria z tráv a rastlín, ktoré som našiel v Danišovciach, a tento rok použijem drevo a kameň."
Slovensko sa stalo inšpiráciou aj pre absolventku univerzity z Rzeszowa Justynu Grabowskú. "Už ako dieťa som s rodičmi často cestovala na Slovensko a, priznám sa, zdalo sa mi, že už poznám túto krajinu a už sa mi trochu aj zunovala. Teraz objavujem krásy Slovenska nanovo, je to studňa inšpirácie," hovorí 24-ročná umelkyňa. Jej cesta k umeniu bola dosť prekvapivá. "Ako pubertiačka som sa zamilovala do jedného hudobníka. Keď som sa dozvedela, že jeho priateľka maľuje obrazy, povedala som si, že to skúsim aj ja." Na plenéri sa zúčastňuje po druhý raz. "Predtým som nechodila na plenéry a mám pocit, ako keby som zaspala dobu."
Roland Neupauer z Rožňavy, dvadsaťpäťročný absolvent propagačnej grafiky a maľby na VŠVU, strávil jeden semester v Poznani v ateliéri grafiky, kresby a maľby. "Zaoberám sa priestorom. Danišovce sú na to ako stvorené," hovorí Neupauer, ktorý spolu s poľským kolegom plánuje vytvoriť priestorový pohyblivý objekt z vrecúšok naplnených vodou a vzduchom.
Výsledky dvanásťdňového plenéru budú prezentované na výstavách na Slovensku a v okolitých krajinách. "Vlani to bolo Poľsko a Rakúsko, teraz by mali pribudnúť aj Česko a Maďarsko," hovorí Tadeusz Blonski.
Autor: MALGORZATA WOJCIESZYNSKA(Autorka je publicistka)