
FOTO – TASR
BRATISLAVA – Za bránami rafinérskeho komplexu Slovnaft v tichosti prebieha hromadné prepúšťanie. Pre SME to potvrdil hovorca Slovnaftu Ľubomír Žitňan. Spoločnosť vlani z rôznych dôvodov opustilo 399 zamestnancov. Podľa Zákonníka práce je hromadným prepúšťaním uvoľnenie dvadsať a viac zamestnancov v priebehu deväťdesiatich dní. „Je preto zrejmé, že firmy s väčším počtom zamestnancov sú znevýhodnené, keďže aj pomerne malé znižovanie stavov znamená hromadné prepúšťanie,“ povedal Žitňan.
Koľko ľudí odíde v tomto roku, nespresnil. V priebehu najbližších troch rokov sa však počíta s poklesom zamestnanosti v rozpätí päť až sedem percent. Keďže Slovnaft uvádza aktuálny počet zamestnancov 4200, bolo by to ešte 210 až 294 zamestnancov.
Pokles stavov je dôsledkom „zoštíhľovania Slovnaftu“. Zahŕňa odčleňovanie činností a zamestnancov do dcérskych spoločností, zmeny v organizačnej štruktúre a zvyšovanie produktivity práce. Tieto procesy prebiehajú už od roku 1990, keď ešte Slovnaft zamestnával osemtisíc ľudí.
„V záujme Slovnaftu, jeho vlastníkov, ale aj zákazníkov je, aby sa zvyšovala produktivita práce v porovnaní s našou konkurenciou. Štúdie ukazujú, že náš počet zamestnancov je ešte stále vyšší,“ povedal Žitňan.
Prepúšťanie podľa hovorcu prebieha citlivo v úzkej spolupráci s odbormi. Zákonné odstupné bolo vlani zvýšené o odmenu v závislosti od odpracovaných rokov a dosiahlo až 15-násobok priemernej mesačnej mzdy. Prepusteným sa zároveň poskytuje psychologické, právne a zamestnanecké poradenstvo. Spoločnosť zabezpečuje aj kurzy, ktoré majú zvýšiť hodnotu zamestnancov na trhu práce. V tomto roku sa manažment zaviazal zvýšiť priemernú mzdu o 20 percent a zaviesť systém voliteľných zamestnaneckých výhod.
Počty prepúšťaných nemožno podľa Žitňana spájať s neúspechmi v privatizačných tendroch o akcie Transpetrolu a českého Unipetrolu.
TOMÁŠ KURTANSKÝ