BRATISLAVA – V januári polícia odhalila organizovanú skupinu sedemnástich ľudí, ktorá nelegálne obchodovala s alkoholom a spôsobila škodu 219 miliónov korún. Štrnásti zo zadržaných boli colníci. Dvaja z Čiernej nad Tisou, ostatní z Bratislavy.
Trestný čin sa stal v októbri 2000, uznesenie o trestnom oznámení dostalo colné riaditeľstvo až začiatkom tohto roku. Dvaja z colníkov však stihli medzitým požiadať o uvoľnenie z funkcie a dostali aj odstupné. Potvrdila nám to námestníčka riaditeľa Colného úradu v Bratislave Brigita Onderáková: „Bohužiaľ, pokiaľ nie sú jasné dôkazy, musíme ho uvoľniť. Chodili sme za policajtmi, žiadali sme dôkazy, ale vtedy nám ich neposkytli.“ Ostatní boli až do rozsudku postavení mimo funkcie.
O prípade informoval prvý policajný viceprezident Jaroslav Spišiak, ktorý médiám zároveň predstavil svoju novú stratégiu boja proti organizovanému zločinu: „Policajný zbor musí byť agresívny, aktívny a ofenzívny. Nemôže pracovať len na báze spravodajských informácií.“ Podsvetie podľa Spišiaka nedodržiava zákony, polícia musí: „Jedinou výhodou, ktorú máme, je utajená forma činnosti.“ Podľa Spišiaka je veľmi ťažké získať svedka: „Usmernil som činnosť tam, kde môžeme dokázať vinu aj bez výpovedí, čiže na základe konkrétnych dôkazov.“
Policajti sa v decembri a januári zamerali na krádeže motorových vozidiel, rozložili štyri organizované skupiny. Ďalej rozložili dve skupiny, ktoré obchodovali so ženami a nelegálne pašovali a vyrábali alkohol. V tomto prípade polícia obvinila pätnásť ľudí, ktorí čakajú na väzbu.
„Kriminálna polícia vie oveľa viac ako vy alebo podsvetie. Tieto skupiny nevedia, kedy, kde a ako niekoho zatvoríme,“ dodal viceprezident. Zdôrazňuje, že organizovaný zločin by nemohol existovať bez prepojenia na policajtov: „Len čo na nich prídeme, sú likvidovaní na všetkých úrovniach, to vám garantujem.“ Spišiakovým cieľom je zlepšiť dôveru ľudí v políciu: „Nemôžeme čakať na dôveru, ak nič nespravíme.“ (mož)