
Holandský vzdelávací inštitút v Poprade pripravuje prvých 100 záujemcov z radov nezamestnaných z celého Slovenska, ktorí pôjdu do holandských domácností opatrovať chorých a starých ľudí. Prvý kurz sa začal 28. januára a postupne sa na ňom zúčastní 300 nezamestnaných adeptov. Celý kurz je pod prísnym dohľadom holandskej strany, ktorá robí každé dva týždne pravidelné a aj neohlásené kontroly. Záujemcovia a záujemkyne musia ovládať buď nemčinu, alebo angličtinu a v Poprade sa učia aj základy holadského jazyka. FOTO TASR – MILAN KAPUSTA
BRATISLAVA – Slovenské zdravotné sestry sú v zahraničí vítané. Chodia do Čiech, Rakúska, Austrálie. Motivácia je jednoznačná – zarobia oveľa viac ako u nás. Doma však už začínajú chýbať.
V našom zdravotníctve a v opatrovateľských službách pracuje štyridsaťtisíc sestier. Štúdium na zdravotníckych školách končí ročne vyše dvetisíc dievčat. Vyše sto zdravotných sestier navštevuje v týchto dňoch vzdelávací inštitút v Poprade. Prácu už majú zabezpečenú – v Holandsku. Ako profesionálne ošetrovateľky budú v domácnostiach ošetrovať starých a chorých ľudí.
„V Holandsku akútne chýbajú zdravotné sestry. Odhadujeme, že dnes potrebujeme asi 10-tisíc zdravotných sestier. Preto sme iniciovali projekt zdravotnej starostlivosti Slovensko-Holandsko,“ hovorí Arie Treffers z organizácie Branchebelang Thuiszorg, ktorá poskytuje ošetrovateľskú starostlivosť.
Mladé ženy z Popradu a okolia denne dve hodiny pilujú aj holandčinu. „Máme tu najmä mladšie sestričky. Okrem základov ošetrovateľstva sa učia aj reč,“ hovorí Lenka Čechová, ktorá ich učí.
„Na Slovensku je asi 20-tisíc nezamestnaných zdravotných sestier a ľudí, ktorí robili v oblasti zdravotnej starostlivosti. Sestričky sú výnimočne motivované a sú pripravené pracovať viac ako štyridsať hodín týždenne,“ hovorí Arie Treffers, prečo sa rozhodli pre Slovensko.
Organizátori by chceli v budúcnosti získať zo Slovenska ďalších až niekoľko tisíc sestričiek. Dlhodobé pracovné povolenie dostať nemôžu, a tak budú ich pobyty v Holandsku organizované vo forme šesťmesačných stáží.
Po príchode do Holandska opatrovateľky mesačne zarobia okolo 45-tisíc korún. Záujem o kurzy je preto veľký. „Mali sme oznamy na úradoch práce, inzeráty. Hlásia sa a veľmi veľa ľudí,“ hovorí Čechová.
Naše ministerstvo zdravotníctva sa zatiaľ k akcii oficiálne nevyjadrilo.
MARTINA BREZINSKÁ, mar