Pracovníci londýnskeho múzea sa v roku 1942 priam z „existenčných dôvodov“ rozhodli umiestniť voskový model do schránky zo skla, aby ho tak chránili pred najrôznejšími útokmi verejnosti, ktorá zvyčajne do figuríny hádzala vajcia, pľuvala na ňu a kopala ju do zadnej časti tela.
Múzeum v súčasnosti prijalo opačné rozhodnutie aj napriek tomu, že séria útokov na túto historickú postavu sa asi len tak rýchlo neskončí. Pri jednej príležitosti našli zúboženú figurínu pomaľovanú a s nápisom masový vrah zaveseným na jej hrdle. Niektorí návštevníci múzea sa dokonca mstili na neživej soche tak, že jej priamo do srdca zabodli niekoľko špendlíkov.
Figurínu teraz opäť nainštalovali do Veľkej haly, kde bola umiestnená aj po prvý raz v roku 1933, keď sa Hitler stal nemeckým führerom. Azda najtemnejšia postava nemeckých dejín stojí kvôli historickej súvislosti hneď vedľa bývalého britského premiéra Winstona Churchilla.
O voskovom dvojníkovi známeho diktátora koluje v múzeu viacero legiend. Okrem iného bol jednou z mála figurín, ktoré začiatkom 40. rokov minulého storočia prežili nemecké bombové nálety na Londýn. Jeden z pracovníkov múzea dokonca tvrdí, že Hitlerove čierne vlasy a husté fúzy neustále rastú.
Len nedávno však Hitlera v úlohe najnenávidenejšej figuríny vystriedal terorista Usáma bin Ládin, iracký prezident Saddám Husajn a dokonca aj Liam Gallagher, spevák skupiny Oasis.
Hovorca múzea uviedol, že nijaká iná socha nevzbudzovala v návštevníkoch toľko nenávisti a nepodstúpila toľko „telesných útokov“ ako Hitlerova, i keď ju na krátky čas v roku 1991, za čias vojny v Perzskom zálive nahradila Husajnova.
(tasr)