BRATISLAVA – Dodávatelia liekov a zdravotníckych pomôcok nebudú ohrozovať chod zdravotníctva a nepritvrdia podmienky nemocniciam a lekárňam, ktoré im neplatia za dodané lieky.
V januári chceli dodávatelia upozorniť na dlhodobé podfinancovanie rezortu zdravotníctva a dohodli sa, že nebudú tolerovať dlhšie lehoty splácania faktúr ako tridsať dní. Ich vtedajšie uznesenie bolo zvlášť tvrdé proti neplatičom. Po mesiaci sa rozhodli neuplatniť ho.
„Predstavitelia Asociáce dodávateľov liekov a zdravotníckych zariadení na stretnutí s ministrom zdravotníctva Romanom Kováčom prisľúbili, že nepodniknú žiadne kroky, ktoré by ohrozili dodávky liekov do nemocníc a lekární,“ povedal hovorca ministra Martin Urmanič.
Minister zopakoval, že dlhy, ktoré zdravotníctvo má, nenarobilo vlastným pričinením. Urmanič: „Sú to dlhy, ktoré vznikli v rokoch 1992 až 1993 ako dôsledok neplatenia zdravotného poistenia za zamestnancov dnes už často skrachovaných firiem.“
Ministerstvo poskytlo dodávateľom liekov zoznamy nemocníc a lekární, ktoré dostali peniaze na čiastočné zaplatenie dlhov. Dodávatelia zasa poskytli ministerstvu zoznam zariadení, ktoré už svoje dlhy zaplatili. „Situácia sa neustále zhoršuje. Staré dlhy sa splácajú pomalšie, ako nové vznikajú. Časť z nich sa mala zaplatiť z privatizácie SPP, ale tá je otázna,“ povedal Andrej Rajner z asociácie.
Celková zadlženosť nemocníc dosahuje asi desať miliárd korún, z toho dlh za lieky asi štyri miliardy. Verejné lekárne dlhujú ďalších asi šesť miliárd korún. Lehota splatnosti faktúr je v prípade lekární až 180 dní, v prípade nemocníc presahuje až 300 dní. Priemerná lehota splatnosti v sektore zdravotníctva je na Slovensku takmer trikrát dlhšia ako v Čechách.
TOMÁŠ KUČA