Je jasné, kto Iránu vládne: nový prezident Ahmadínedžád sa klania, bývalý prezidnet Chatámí na zemi. V strede sedí ajatolláh Chameneí. FOTO - REUTERS |
A má veľmi nebezpečnú hračku: jadrové palivo. Spolu s ňou aj presvedčenie, že jadrový program je "iránske národné právo".
Irán má nielen nového prezidenta, ale aj (staro)novú diplomatickú vojnu s Európou a Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu. Ahmadínedžád vo včerajšom inauguračnom prejave hovoril, aké nebezpečné sú zbrane hromadného ničenia v rukách mocností. Zároveň sa jeho vláda vyhráža, že znovu obnoví jadrový program, ktorý nie je podľa niektorých zdrojov ničím iným len snahou o vyrobenie atómovej bomby.
Irán tentoraz zachádza priďaleko, povedali agentúre AFP európske diplomatické zdroje. Európa sa na poslednú chvíľu snaží Teherán nasýtiť rozličnými ústupkami, iránsky režim sa však zrejme rozhodol neustupovať. Hrozí mu, že sa celý problém dostane do Bezpečnostnej rady OSN, potom nasledujú sankcie, v najhoršom možnom prípade útok "veľkého alebo malého Satana" (Američanov alebo Izraela).
Od hroziacej krízy Irán v tejto chvíli chráni revidovaný odhad amerických spravodajských služieb. Tie poopravili o pár rokov svoje názory o schopnosti Teheránu dostať sa k jadrovej zbrani. Malo by to byť v roku 2012. Diplomati si hovoria, že to nie je až také zlé a čas na rokovania ešte zostáva.
Faktom je, že Irán jadrovým programom vydiera už niekoľko rokov a nechce ustúpiť od svojho presvedčenia, že jadrový program mu nemôže nikto zakázať.
A nič na tom nezmení ani nový prezident. Odchovanec radikálnych klerikov, muž podozrivý z vrážd disidentov a členstva v islamistických študentských organizáciách má jasný pohľad na svet. Prvoradé sú iránske národné záujmy a od tých sa neustupuje. Počas jeho vlády sa Irán môže ešte viac uzavrieť: pred svetom aj modernosťou.
V otázke jadrového programu má navyše podporu Iráncov. Podľa denníka Le Monde "jadro" podporujú obyčajní ľudia rovnako ako inak kriticky naladení opoziční intelektuáli.
Ahmadínedžáda, ktorý je napriek západnému obleku konzervatívnejší ako mnohí muži v turbanoch, však čakajú iné výzvy.
Irán je v ekonomickej kríze, ktorú by ešte mohli znásobiť prípadné ekonomické sankcie. Iránci zatiaľ veria mužovi, čo sa vozí ľudovým autom a neoplýva bohatstvom. Jeho voličmi boli tí najchudobnejší a často aj najfanatickejší. Tým sa bude ľahko vysvetľovať, prečo má Irán jadrový program a v obchodoch chýbajú základné veci.