WASHINGTON, BAGDAD - Spojenci Ameriky v boji proti terorizmu sú si istí: do vojny proti Iraku sa im nechce. Naopak Amerika stále váha. Irak je jedným z diablov, ktorých prezident George Bush menoval vo svojej správe o stave únie. Washington ešte síce nie je rozhodnutý, či na Bagdad zaútočí, všetkým však odkazuje: zvládneme to aj sami.
V stredu večer to povedal kongresmanom minister zahraničia Colin Powell. „Zmenu irackého režimu môžu zvládnuť Spojené štáty aj samy. Ako? Do detailov by som radšej nezachádzal.“ Napriek tomu povedal dosť. Bush podľa neho zvažuje voči irackému prezidentovi Saddámovi Husajnovi „tie najvážnejšie alternatívy, aké si možno predstaviť“. To neznamená nič iné ako vojenský zásah.
O tom sa v Bushovom okolí hovorí už od septembra minulého roka. Práve Powell však doteraz patril medzi najzdržanlivejších. On a jeho stúpenci presvedčili Busha, že sa má zamerať predovšetkým na Afganistan. Už vtedy bolo jasné, že útok na Irak by znamenal koniec protiteroristickej koalície.
Odvtedy sa ale veľa zmenilo. Pochopil to aj Bagdad a ponúkol OSN nové rokovania. Powell však v stredu Iraku odkázal, že s ním nemá o čom rokovať. Jediné, čo musí urobiť, je obnoviť spoluprácu s medzinárodnými inšpektormi. Ak bude Husajn zbrojným inšpektorom brániť v kontrolách, Bush podľa Powella „nenechá kameň na kameni“.
Odborníci sú presvedčení, že Irak sa snaží vyrobiť strely dlhého doletu a atómové, chemické aj biologické zbrane. Aj preto ho minulý týždeň prezident Bush zaradil do „osi zla“. Irak, Irán a komunistická severná Kórea sa tak stali najhorúcejšími kandidátmi na ďalší americký zásah po Afganistane.
Irak inšpektorov vyhodil v roku 1998. Obvinil ich vtedy, že sú špiónmi. Snaží sa však o odvolanie ekonomických sankcií OSN, ktoré platia už viac ako desať rokov, od okupácie Kuvajtu. Sankcie OSN zruší len vtedy, ak bude s istotou vedieť, že Irak znovu nezbrojí.
(kos)