
FOTO - ARCHÍV
Al Gore (na archívnej snímke) sa po roku mlčania znovu vrátil na verejnosť. Za 25 dolárov mohlo tisíc jeho prívržencov v Nashville chrumkať praclíky a čipsy a počúvať country. Ale hlavne vypočuť si bývalého viceprezidenta a prezidentského kandidáta za Demokratickú stranu.
Gore prvý raz od prehry s Bushom na prezidenta zaútočil. Nekritizoval zahraničnú politiku - krátko po 11. septembri totiž Busha podporil a povedal, že je jeho veliteľom. Šancu však vidí doma - v problémoch ekonomiky, životného prostredia a reforme finančnej kampane. „Keby som sa bol stal prezidentom, finančná reforma by sa stala mojou prioritou. Potrebujeme túto reformu, aby sme zastavili kupovanie vplyvu vo Washingtone,“ povedal Gore v Nashville.
Nepáči sa mu Bushov zámer začať ťažiť ropu na Aljaške. Ako povestný bojovník za životné prostredie nesúhlasí s tým, aby sa divočina tohto amerického štátu stali objektom priemyslu. Bush chce, aby sa Amerika stala menej závislou od dovozu ropy najmä z arabských krajín.
Al Gore sa, pravdaže, neozval len tak z dlhej chvíle. Pracuje ako finančný viceprezident pre kalifornskú firmu, prednáša a píše knihu. Ale je jasné, že sa chce znovu vrátiť do politiky. Po viceprezidentskom úrade po boku Billa Clintona je jeho miesto už iba v Bielom dome. „Či budem v roku 2004 kandidovať, alebo nie, to zatiaľ neviem,“ odpovedal takticky bradatý Gore na priamu otázku na „praclíkovej seanse“.
Vodca senátnych demokratov Tom Daschle vraví: „Ak sa Gore rozhodne v budúcich prezidentských voľbách kandidovať, bude popredným kandidátom.“ Viacerí však už dnes upozorňujú, že o tri roky môžu byť medzi demokratmi aj ďalší vhodní kandidáti. Senátori John Kerr, Joe Lieberman či John Edwards, ale aj vodca demokratov v snemovni Richard Gephardt aj samotný Daschle. Al Gore však zostáva veľmi silným kandidátom.
MICHAL HAVRAN