
George Tenet. FOTO - ČTK/AP
Ako snaha o opätovné sústredenie amerických záujmov na Latinskú Ameriku by sa dala vyložiť stredajšia správa šéfa CIA Georgea Teneta pred americkým Senátom. Šéf najsilnejšej spravodajskej služby sveta v nej označil Latinskú Ameriku za vysoko nestály región, ktorý je pre Spojené štáty čoraz nebezpečnejší.
Tenet sa nevenoval tradičnej téme, ktorou za reaganovských či carterovských čias bola Kuba, Nikaragua či Salvádor. Zraky senátorov sústredil na Argentínu, Kolumbiu a osobitne Venezuelu.
V prvej správe pred Senátom od teroristických útokov na USA z 11. septembra šéf CIA poukázal na to, že Latinská Amerika „v niektorých prípadoch stimuluje teroristické aktivity“. K tomu podľa neho prispel aj päťnásobný ekonomický kolaps a pokles ekonomického záujmu o tento región. Senátorom azda nemusel ani vysvetľovať, že v prípade kolapsu mal na mysli Argentínu.
Narastajúca chudoba v tejto oblasti súvisí s podporou teroristických aktivít, a preto v prípade Buenos Aires vyjadril záujem o tzv. trojitú hranicu - oblasť medzi Argentínou, Brazíliou a Paraguajom, kde žije asi 23-tisíc Palestínčanov a Libanončanov. Práve tento región CIA trápi. Až príliš často sa totiž stáva „útočiskom pre tých, ktorí podporujú medzinárodný teror“.
Argentína ale nie je jediným problémom. Tým je Kolumbia či Venezuela, ktorej šéf CIA vo svojej správe venoval azda toľko času ako Indonézii či Somálsku.
V prípade Bogoty CIA trápia aktivity najväčšej kolumbijskej povstaleckej skupiny - Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC). Je všeobecne známe, že táto gerila o sile niekoľkých desiatok tisíc mužov sa živí obchodom s drogami, pričom jej aktivity nekomplikujú život iba tamojšej vláde Andrésa Pastranu, ale aj americkým protidrogovým záujmom. Ak sa Tenet odhodlal zaradiť Kolumbiu medzi krajiny ako Somálsko, potom je jasnejšie, že medzi terorom a povstaleckými armádami podporovanými kubánskym komunistickým režimom nebude Washington robiť žiadny rozdiel. A to nie je pre Fidela Castra a pištoľníkov z FARC dobrá správa.
Spojené štáty ústami Teneta v stredu prvýkrát prejavili záujem o aktivity venezuelského prezidenta Huga Cháveza v Kolumbii. Iba nedávno sa totiž verejnosť dozvedela o rokovaniach Chávezových spravodajských služieb s FARC. Venezuelský prezident sa doteraz spoliehal na to, že Washington bude viac hľadieť na protiteroristické ťaženie v južnej Ázii.
Ak však Tenet hovoril o Chávezovi, potom možno očakávať, že zlaté časy jeho flirtovania s Castrovým režimom sa pomaly chýlia ku koncu.
JURAJ TOMAGA