Nemecká vláda predložila na konci minulého leta návrh zákona o prisťahovalectve. Nemecko sa podľa neho malo otvoriť cudzincom, aby sa tak zaplnili prázdne miesta po starnúcich Nemcoch. Za pol roka sa ale všetko zmenilo. Dnes o zákone pochybujú už aj spoluautori - sociálni demokrati (SPD). V Nemecku narástla nezamestnanosť do obrovských rozmerov a pracovné miesta pre cudzincov sú preto témou predvolebného boja.
„Vzhľadom na 4,3 milióna nezamestnaných majú nezamestnaní v Nemecku, či už Nemci, alebo cudzinci, absolútnu prednosť pred akýmkoľvek rozšírením možností ďalšieho príchodu cudzincov zo zahraničia,“ vyhlásil hovorca SPD pre vnútornú politiku Dieter Wiefelspütz. Pre stredne a nízko kvalifikované pracovné sily žiada absolútny zákaz prisťahovalectva v najbližších rokoch. Pre špičkových pracovníkov sa podľa neho majú naopak odbúrať byrokratické prekážky.
Proti je aj Schröder
Proti príchodu prisťahovalcov sa v týchto dňoch vyslovil aj kancelár Gerhard Schröder. Ako dôvod uviedol zlý stav nemeckého školstva a vzdelávania. „Kto nie je v stave využiť existujúce rezervy medzi talentovanými mladými ľuďmi zo sociálne slabších vrstiev, nemá čo diskutovať o prisťahovalectve.“ Kancelár narážal na výsledky medzinárodnej štúdie o stave vzdelanosti na svete PISA, podľa ktorej Nemecko okrem iného mimoriadne zaostáva v oblasti podpory finančne slabých.
Dobrovoľné zrieknutie sa vlastných návrhov je o to prekvapujúcejšie, že aj napriek štyrom miliónom nezamestnaných je milión pracovných miest v Nemecku stále neobsadených. „Každý druhý podnikateľ neprijíma objednávky pre chýbajúce odborné sily,“ povedal hovorca Zväzu nemeckého priemyslu Robert Henkel. Zároveň zdôraznil úspech akcie zelených kariet pre počítačových expertov: príchod takmer 20-tisíc odborníkov s týmto pracovným povolením podnietil vytvorenie ďalších 50-tisíc pracovných miest.
Nemcov ubúda
Nič sa nezmenilo ani na demografickom vývoji, ktorým v Nemecku politici rôznych strán odôvodňovali nutnosť schválenia pripravovaného zákona o prisťahovalectve. Predpokladaný počet nových prisťahovalcov by síce nevyrovnal, aspoň by však zmiernil následky rapídneho poklesu nemeckej populácie a problémov v systéme sociálneho zabezpečenia, ktoré sa hromadia v súvislosti s čoraz väčším počtom starých ľudí.
Téma pre Stoibera
Hovorca vládnej SPD Wiefelpütz síce poprel, že by jeho strana pripravovaný zákon ako taký spochybnila, „ako ľudová strana však musíme brať pocity obyvateľstva vážne“.
O tom to bude. Už len pár mesiacov pred voľbami nepotrebuje Schröder a jeho SPD tému ako stvorenú pre pivné stoly, ktorú jeho vyzývateľ, bavorský premiér Edmund Stoiber ovláda lepšie. Vytvárať strach pred cudzincami je v nie práve utešenej hospodárskej situácii vďačný manéver.
Schröder sa chce tomu vyhnúť a zmiernenú novelu zákona čo najrýchlejšie postúpiť parlamentu. Potom sa môže sústrediť na hlavné body predvolebného boja: ako vysvetliť neustále sa zhoršujúcu hospodársku situáciu a najmä rekordnú nezamestnanosť.