Oskar Lafontaine je presvedčivý rečník. FOTO - REUTERS |
Oskar Lafontaine dostane policajnú ochranu. Jeden z vodcov nemeckej populistickej Ľavicovej strany bude odteraz na predvolebné zhromaždenia chodiť iba s osobnými strážcami. Podľa analýzy sárskeho kriminálneho úradu totiž existuje "nie konkrétne, ale potenciálne ohrozenie".
Jeho politika silno polarizuje spoločnosť, vysvetlil pre denník Saarbrücker Zeitung štátny tajomník sárskeho ministerstva vnútra Gerd Müllenbach. Minister zahraničných vecí Joschka Fischer to v nedávnom rozhovore pre Spiegel Online vysvetlil po svojom: "Lafontaine je nemecký Haider."
Oskar Lafontaine má dnes skutočne viac nepriateľov ako priateľov. Šesť a pol roka po návrate do politiky sa postavil na čelo strany WASG, ktorá združuje odpadlíkov od vládnych sociálnych demokratov a spojil ju s postkomunistickou PDS. Nová Ľavicová strana sa z nuly stala najpopulárnejšou stranou na východe krajiny a v celonemeckých prieskumoch získala tretie miesto.
Vznikla na protest proti vládnej politike a odoberá nespokojných voličov všetkým tradičným stranám. A nielen im. Lafontaine sám povedal, že musia získať voličov krajne pravicových strán. Národná demokratická strana Nemecka ho označila za svojho úhlavného nepriateľa.
Lafontaine je presvedčivý rečník. Neargumentuje, pracuje s emóciami. V dobrom aj v zlom. Fischer ho označil za druhého Haidera potom, ako vo svojom prejave použil spojenie zo slovníka extrémistických strán - cudzí robotník. "Hovoriť, že bráni nemeckého dôchodcu a za problémy môže poľský cudzí robotník? To podľa mňa nie je ľavicové, to sú výkriky, ktoré poznáme z opačného kúta politickej scény," povedal vtedy minister Fischer.
O ochranu sa Lafontainovi postarala vlastne jeho žena. Sárskemu premiérovi Petrovi Müllerovi (CDU) poslala list s obavou o bezpečnosť svojho manžela. Lafontaine už napokon jeden útok prežil. V roku 1990 ho na predvolebnom zhromaždení v Kolíne napadla s nožom duševne chorá žena a vážne ho poranila. Vtedy bol Lafontaine kandidátom na spolkového kancelára.
Ochranku mal ešte dlhé roky potom. Ako premiér rodného Sárska, ako predseda sociálnej demokracie i ako spolkový minister financií. Strážili ho dokonca aj štyri roky potom, ako v roku 1999 zo všetkých postov odstúpil a stiahol sa z politiky.
Teraz je opäť na politickom výslní a má šancu vrátiť sa do parlamentu. Aj preto ho bude polícia strážiť. Ochráni ho to pred šialencami a zrejme naženie ďalšie precentá.