FOTO
HOUSTON - Astronauti z raketoplánu Discovery dnes vyjdú do kozmického priestoru a pokúsia sa opraviť plášť svojej lode. Bude to prvá oprava raketoplánu priamo na obežnej dráhe.
Včerajšok posádka zasvätila prípravám. Nikto presne nevie, ako dopadne oprava jemného podbruška raketoplánu. Paradoxom je, že hoci Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) do návratu do vesmíru investoval miliardy dolárov o ďalšom osude letov možno napokon rozhodne železná pílka, akú kúpite v ktoromkoľvek železiarstve.
Zástupca riaditeľa letov raketoplánov Wayne Hale včera povedal, že nikto nemôže predpovedať, aké aerodynamické vlastnosti by mal raketoplán bez opravy. Nerovnosti na trupe by mohli pri zostupe do atmosféry spôsobiť prehriatie a haváriu podobnú tej, aká sa stala Columbii vo februári 2003. Po tragédii Columbie NASA zastavil na dva a pol roka všetky lety. Oprava by mala vylúčiť riziko havárie pri pristávaní.
Do vesmírneho priestoru vyjde kozmonaut Stephen Robinson. Pracovať bude na konci asi 17,5 metra dlhého robotického ramena, ktoré je vysunuté z Medzinárodnej vesmírnej stanice, kde Discovery kotví. Na konci ramena sú umiestnené kamery. Ich prostredníctvom budú opravu koordinovať pracovníci pozemného riadiaceho strediska v texaskom Houstone.
Robinson sa najprv pokúsi rukou chránenou kozmickým skafandrom odstrániť výstupky, ktoré na dvoch miestach dva a pol centimetra vyčnievajú. Je to hmota, ktorá vypĺňa priestor medzi keramickými doštičkami slúžiacimi ako tepelný plášť stroja.
Ak neuspeje, bude musieť vytiahnuť lekárske kliešte a pílku na železo. Kliešťami výčnelky zachytí, a pílkou na železo ich odreže.
S Robinsonom bude v kozmickom priestore aj jeho japonský kolega Soiči Noguči, ktorý sa bude venovať práci na inom mieste. Opravu musí robiť len jeden človek, pretože okolo výčnelkov nie je dosť priestoru.
Wayne Hale tvrdí, že ide o veľmi jednoduchý plán. No pri jeho preberaní sa včera medzi posádkou a riadiacim strediskom v Houstone objavili nedorozumenia. Všetky pracovné plány a časové rozvrhy museli pre opravu prepracovať a kapitánka lode dokonca poslala dolu na Zem správu, že zle pochopila časový plán prác, ktorý poslali z Houstonu. "Musím sa teraz s posádkou porozprávať, čo na nový rozpis hovoria," povedala kapitánka.
Dnes budú opäť improvizovať, tentoraz vo voľnom priestore. NASA je napriek tomu optimistický. "Keď sme sa pozreli na to, koľko je pri takomto zákroku pre nás neznámeho a koľko toho vieme, bolo to ľahké rozhodnutie," povedal Wayne Hale. No určitá nervozita dnes v Houstone a na Chalengeri určite bude. V prípade neúspechu môže byť návrat na Zem, ktorý by sa pravdepodobne musel opäť odložiť, ešte problematickejší.
(mch, reuters, čtk)
Astronauti veria, že to dobre dopadne
Stephen Robinson má jasno v tom, ako bude pri oprave trupu Discovery postupovať. "Nebudem s tým trhať. Jemne zatiahnem rukou. Hodlám používať predovšetkým tieto nástroje," povedal včera a ukázal spojené prsty. "Ako väčšina opráv je aj táto koncepčne veľmi jednoduchá, ale musí sa spraviť veľmi, veľmi starostlivo," povedal počas tlačovky z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).
Astronauti pripustili, že pôvodne mali k oprave výhrady, ale teraz s ňou súhlasia, pretože sa im zdá jednoduchá. "Myslím, že viacerí z nás mali isté pochybnosti. Znepokojovali nás jej dôsledky," povedal Austrálčan Andy Thomas. "Ak všetko pôjde dobre, myslíme si, že to je dosť jednoduché," potvrdil optimistickú náladu posádky kozmonaut Charles Camarda.
Robinson povedal, že si bude musieť dávať najmä pozor, aby helmou nenarazil do ohňovzdorných doštičiek.
"Všetci vieme, že doštičky sú krehké a že kozmonaut je celkom veľké teleso," povedal kozmonaut. "Najviac si budem dávať pozor na vrch helmy, pretože sa budem nakláňať smerom k lodi." (čtk)
Stephen Robinson. FOTO - REUTERS