"Lesníci a spracovatelia ponechali popadané drevo na najfrekventovanejších miestach, s najvyšším rizikom vzniku požiarov,"
tvrdí Ľubica Trubíniová z mimovládneho výboru Naše Tatry. "Doterajší postup vyvoláva dojem, že v prvom rade odstraňovali veľké kmene, ktoré sa dajú finančne zužitkovať." Horľavé zvyšky podľa nej zostali v lese.
Cestu zo Smokovca na Sliezsky dom, kde sa neskôr šíril požiar, cez víkend lemovali kopy haluziny. Ján Dobšovič z Klubu stráže prírody hovorí, že keď pred niekoľkými mesiacmi podávali trestné oznámenie pre lesné práce v Tichej doline, priložili aj zoznam lokalít, kde kalamita nie je spracovaná. Bola na ňom aj benzínová pumpa v Novom Smokovci, ku ktorej sa víkendový požiar priblížil na niekoľko metrov.
Lesníci podľa hovorcu Štátnych lesov TANAP Mariána Šturcela robia všetko, čo im určuje protipožiarny projekt, no "neexistuje postup, aby sa zabezpečila absolútna prevencia proti požiaru".
"Čím menej hmoty v území zostane, tým je menšie riziko vzniku požiaru," hovorí. Na otázku, prečo teda na území zostáva haluzina, odpovedal: "Žiadny les sa nikdy nevyzametá." Nie je to ani žiaduce, istá biomasa musí v lese zostať.
Vzápätí vysvetlil, že podľa dohody s ochranármi majú na území ponechávať najmä korene spadnutých stromov a hrubšie vrcholce. Niektoré kopy haluziny musia firmy, ktoré spracúvajú drevo, odviezť. Termín však nemajú. "Súčasťou zmluvných podmienok je, aby na konci prác pohádzali haluzinu na kopu." To je podľa neho tiež súčasť protipožiarnej prevencie, lebo prípadný hasičský zásah je jednoduchší a požiar sa nešíri po haluzine ako po koberci. Štátne lesy TANAP-u raz za mesiac firmy kontrolujú.
Protipožiarny projekt, podľa ktorého by sa malo v TANAP-e postupovať, hovorí, že prvý požiar po kalamite v marci vznikol úmyselným podpálením kopy so zvyškami po ťažbe, pripravenej na spaľovanie. Zvyšky po ťažbe boli podľa popradských hasičov aj príčinou niektorých ďalších požiarov. Páchatelia nie sú známi, lesníci tvrdia, že zvyšky nezapaľovali, a v čase požiaru na spomínaných územiach ani neboli. Podľa Šturcela sa v TANAP-e spaľuje málo a vždy s povolením hasičov. (haj)
Inde je požiarov menej
Na iných kalamitných územiach na Slovensku je oveľa menej požiarov ako v TANAP-e. Na území, ktoré spravuje štátny podnik Lesy SR horelo kalamitné drevo raz. Riaditeľ Karol Vinš hovorí: "Nie je to tým, že by sme robili niečo lepšie ako lesníci v TANAP-e. U nás na Horehroní a na území odštepného závodu Beňuš leží sedemročná ťažba, kým vo Vysokých Tatrách 35-ročná ťažba." Navyše, kalamitné drevo u nich leží na vlhších svahoch a je tam aj menej turistov. (haj, dro)