Nový kráľ Abdalláh (vľavo) nahradí svojho brata, zosnulého monarchu Fahda. FOTO - REUTERS
Mladá generácia Saudskoarabov ho poznala len ako nemohúceho, nastrojeného starčeka, ktorého príbuzní občas vytiahnu na vzduch. Takmer 10 rokov sedel monarcha jednej z najbohatších krajín sveta na invalidnom vozíku, trasúcou rukou chlipkal čaj z luxusnej šáločky vo farbe ťavej srsti a predstieral, že vie, o čo ide.
Tak sa správali aj členovia zahraničných delegácií. S Fahdom (v arabčine jeho meno znamená leopard) si zdvorilo podali ruku a biznis riešili s ministrom obrany a jeho bratom Abdalláhom. Ten je síce len o rok mladší (81) ako zosnulý kráľ, ale Alah bol k nemu milostivejší - jeho zdravie aspoň oficiálne nezakalili žiadne vážne choroby.
Fahd si ich užil požehnane: ešte pred mozgovou príhodou spred desiatich rokov trpel na cukrovku, artritídu, absolvoval niekoľko operácií tráviaceho traktu. Dlhé týždne pred smrťou bol opäť v nemocnici. Tentoraz pre zápal pľúc.
Žiadna zmena
Teraz je Abdalláh kráľom už oficiálne. Známy je aj následník trónu - princ Sultán, minister vnútra. A to aj napriek tomu, že ich vzťahy nie sú ideálne.
Hoci ceny ropy oznámenie o Fahdovej smrti zase vytlačili nahor, v Saudskej Arábii sa neočakávajú žiadne veľké zmeny: stále sa bude ťažiť ropa, kráľovstvo zostane konzervatívne a bude sa snažiť o dobré vzťahy s Washingtonom. To zrejme bude fungovať aj opačným smerom.
V Saudskej Arábii smútia. Televízia prerušila vysielanie, čítali len verše z Koránu a hlásatelia boli skutočne dojatí. Pohreb bude podľa islamskej tradície už dnes.
Smrť kráľa Fahda podľa oficiálnych vyjadrení zarmútila aj štátnikov z demokratických krajín. Monarcha pritom žiadny demokrat nebol. Tento rok síce povolil voľby do samosprávnych orgánov, ale toto právo poskytol len mužom. Jeho krajina sa úspešne vyhýbala snahám Washingtonu o demokratizáciu Blízkeho Východu. A Washington na to ani príliš netlačil. Vzťah medzi oboma krajinami je totiž príliš špecifický. Nejde len o ropu, ale aj o americké základne v oblasti a boj proti terorizmu.
Kolíska teroristov
Práve v Saudskej Arábii sa narodil americký nepriateľ číslo jeden Usáma bin Ládin. K jeho životnej dráhe teroristu ho viedlo aj prostredie v krajine: na jednej strane podpora konzervatívnej odnože sunnitského islamu - wahábizmu, na druhej neviazaný životný štýl kráľovskej rodiny, jej dobré vzťahy s Američanmi a snaha o zlepšenie vzťahov s Izraelom.
Kráľ Fahd bol stelesnením toho, čo islamisti nenávidia. V mladosti sa správal ako playboy, autá menil podľa klebiet hneď po tom, čo v nich preplnil popolník, na svojej hrudi privinul stovky herečiek a tanečníc a v kasínach míňal šesťciferné sumy za noc.
Keď sa v roku 1975 stal korunným princom, nastala zmena: o jeho súkromí sa prestalo hovoriť. Dnes sa len tuší, že mal tri ženy a osem až trinásť detí.
Hoci podľa islamistov bol moderný až hrôza, z pohľadu Západu je jeho krajina zaostalá. Práva žien takmer neexistujú, opozícia sa tvrdo trestá, stále platí šariátske právo.
Napriek obrovskému bohatstvu, kráľ Fahd svoju krajinu príliš nezveľadil. Je tam 25-percentná nezamestnanosť, funguje len ropný priemysel a ľudia čoraz viac hovoria o korupcii kráľovskej rodiny.
Vydesení sú aj z terorizmu, ktorí už nie je len exportom. Stále častejšie islamisti útočia aj na symboly kráľovskej moci: k takým patria aj sídliská západných expertov na ropný priemysel. Podľa al-Káidy sú saudskí princovia vinní za to, že do krajiny priviedli nevercov.
Poddaní smrť kráľa očakávali, smútili potichu
V Saudskej Arábii včera smútili potichu, podľa wahábistickej tradície. Smrť kráľa bola vôľa Alaha a všetci ju už dlho očakávali. Hoci v médiách vysielali iba modlitby, biznis bežal ako zvyčajne, otvorené zostali aj obchody. "Je to veľmi, veľmi smutný deň, ale ľudia to už dlho čakali", povedal agentúre Reuters Mumahamad Akíl, tridsaťročný inžinier.
V Saudskej Arábii sa nekonalo žiadne spúšťanie vlajok, ľudia vedia, že smútiť majú potichu a v kútiku svojho srdca.
Neprijali sa ani žiadne bezpečnostné opatrenia: v krajine ich je dosť, odkedy v nej začali útočiť teroristi z al-Káidy.
"Všetko je také normálne, jediná novinka je, že Fahd je už mŕtvy," hovorí Muhammad Abdalláh, obchodník z Rijádu. Krajinu už desať rokov viedol Fahdov brat a niektorí ani nezaregistrujú, že sa niečo zmenilo, myslí si.
V niektorých moslimkých štátoch smútok vyhlásili: napríklad v Pakistane. Z úcty k Fahdovi sa nebude konať ani summit Ligy arabských štátov naplánovaný na zajtra. (reuters)
Saudskoarabský kráľ Fahd zomrel včera v nemocnici v Rijáde, po tom, čo ho tam 27. mája prijali s akútnym zápalom pľúc
1923 sa pravdepodobne narodil ako Fahd ibn Abdul Azíz
1953 stal sa ministrom školstva, o deväť rokov neskôr šéfoval vnútru
1975 sa stal korunným princom a de facto vládcom, lebo jeho brat Faisal bol chorý
1981 navrhol mierový plán pre Blízky Východ: uznanie Izraela a vznik palestínskeho štátu
1982 stal sa kráľom
1988 v iracko-iránskej vojne podporoval Saddáma Husajna, lebo sa bál vplyvu Iránu na moslimský svet, neskôr sa podieľal na uzavretí prímeria
1990 pomohol ukončiť občiansku vojnu v Libanone
1991 po Saddámovej invázii do Kuvajtu, pozval do krajiny americké jednotky
1995 dostal silnú mŕtvicu a vládu odovzdal do rúk svojho brata Abdalláha
(reuters)