Leto je pre prvý kontakt s drogou najrizikovejším obdobím. Bez zaujímavého programu sa deti často nudia a aj z nudy vyskúšajú zakázané a tajomné "ovocie". ILUSTRAČNÉ FOTO - SITA
Počas prázdnin u mladých stúpa riziko požitia drog. Podľa vedúcej Inštitútu drogových závislostí Danice Klempovej je dôvodom najmä nuda a viac voľného neorganizovaného času.
"Podľa niektorých výskumov sa zistilo, že v lete je až skoro o štyridsať percent viac mladých ľudí, ktorí vyskúšajú prvýkrát v živote návykovú látku. Platí to hlavne pre cigarety, alkohol a marihuanu, ale aj pre iné drogy," povedala Klempová.
Práve experiment môže byť začiatkom drogovej závislosti, najmä u mladých ľudí, ktorí majú narušenú kontrolu správania či psychické problémy. Kým však prídete na to, že niečo doma nie je v poriadku, môže prejsť pomerne dlhý čas.
Lekári, ktorí liečia závislých od drog, tvrdia, že doba neodhaleného drogového experimentovania je dlhšia, než rodičia predpokladajú. "Trvá často rok i viac, keď dieťa berie drogy a rodina nič netuší. Vtedy už dieťa začne zanedbávať pôvodné dokonalé maskovacie opatrenia," hovoria lekári zo zdravotníckeho informačného portálu Medicus.
Dôvody, ktoré k závislosti vedú, sú rôzne. Napríklad do nadácie Droga a ty poslala list 15-ročná dievčina, ktorá píše: "Odbíja mi na 15. Ale obávam sa, že mi dlho odbíjať nebude. Začalo sa to nevinne, najskôr s cigoškami, potom prišla mariška a teraz občas aj tvrdšie. Všetci kážu o tom, aké je to škodlivé a čo ja viem, čo všetko. Ale vy nepoznáte ten bohový pocit uvoľnenia. Doslova lietam. Na diske si dám občas trochu tvrdšieho, v škole šluknem marišky, ale to je všetko. Potom som uvoľnená. Dostala som sa aj na gympel. Prečo som potom povedala, že už o chvíľu zdochnem? Lebo aj keď to ovládam, vôbec mi nebude vadiť, keď budem závislá. Nenávidím svoje telo, ale aj seba.
Prečo? Mala som 13 a môj chalan ma znásilnil. Nikto o tom nevie, len moje cigošky. Naši by ma zavreli do izby, či odviedli k doktorovi. To by však nemalo zmysel."
Čo robiť, ak zistíte, že vaše dieťa berie drogy? "Je nutné si uvedomiť, že situáciu nemožno vyriešiť za deň, za týždeň, a veľmi pravdepodobne ani za mesiac. Budú nutné dlhotrvajúce opatrenia. Je možné (a je nutné) všetko najprv premyslieť a pripraviť," radia lekári z Medicusu. Podľa nich treba dodržať tieto štyri hlavné zásady:
Nepanikáriť
Je nutné si uvedomiť, že branie drog, na ktoré sme práve prišli, nevzniklo včera či predvčerom. Rok i viac často trvá, kým dieťa berie drogy a rodina vôbec nič netuší.
Treba zachovať pokoj a uvedomiť si, že situáciu nemožno vyriešiť za deň, za týždeň, ale veľmi pravdepodobne ani za mesiac. Budú nutné dlhotrvajúce opatrenia. Je treba všetko najprv premyslieť a pripraviť.
Zožeňte si všetky dostupné informácie
Čítajte odbornú literatúru, vypočujte si skúsenosti okolia, ale hlavne kontaktujte zariadenia, ktoré s drogovým problémom profesionálne pracujú. Konzultácia je väčšinou možná i telefonicky a anonymne. Nemožno čakať jasnozrivosť či jednoduché riešenia, praktickú skúsenosť však áno. Tá je zdrojom návrhov možných postupov.
Byť dôsledný
Ak sa rozhodnete k nejakému postupu, nech už na základe vlastného rozhodnutia či na základe konzultácie, buďte dôslední. Rozmyslite si vopred, či budete schopní navrhované postupy dodržať. Nemá zmysel si nič nahovárať.
(sr)
Drogy sú aj problémom škôl
Problémy s drogami sa netýkajú len detí a rodičov, ale aj škôl. Práve školy a ich okolie bývajú častými rajónmi drogových dílerov, ktorí sa snažia nájsť tu ďalšie vhodné obete.
Niektoré školy sa preto snažia problémom s drogami predchádzať. Napríklad v 1. súkromnom gymnáziu na Bajkalskej ulici v Bratislave sa snažia deťom poskytnúť vzorový model správania. Vytvorili tzv. nedrogovú atmosféru: v škole nikto nefajčí ani nepije alkohol. Dôvod? "Naša kultúra je prodrogová. Drogy sú v súčasnej spoločnosti všade okolo nás, legálne - alkohol a tabak, ale i nelegálne," hovorí Ján Žabka.
Gymnázium vytvorilo protidrogovú doktrínu, ktorá hovorí o tom, ako čo robiť v oblasti prevencie, ale aj v prípade, že k užívania drog dôjde. V rámci drogovej prevencie ponúka podľa svojich možností pomoc rodičom a študentom, ak o ňu prejavia záujem.
Matka žiaka na Gymnáziu na Tomášikovej ulici v Bratislave zase s postojom školy k drogám nie je celkom spokojná. "Viem, že sa snažia, ale nemajú všetko domyslené. Napríklad nedávno nám dávali podpísať, že súhlasíme s tým, aby v prípade podozrenia okamžite odviedli dieťa na vyšetrenie. Aj ja však chcem mať možnosť sa k tomu vyjadriť, či áno alebo nie," hovorí.
Spomína si, že pred časom deťom dokonca dávali pri jednej zo školských akcií fúkať testy na alkohol. "A našli sa veru aj pozitívne."
Ako zistiť, či dieťa droguje?
O drogovej problematike sa v médiách hovorí často. Sledujeme reportáže o ich ilegálnej výrobe a predaji. Nezriedka sú ponúkané i zábery mládeže, ktorá s drogami experimentuje, alebo im už prepadla. Predávkovanie, liečba. To všetko je známe. Ako však vlastne drogy vyzerajú? Čo si máme u detí všímať? Čo môže byť stopou k zisteniu, že drogy sa objavili i v našej rodine?
U závislého dieťaťa:
Môžete nájsť: cigarety zvláštnej vône, nezistiteľné tablety, rozpúštadlá, biely prášok v malom vrecku (v igelite, alobale), injekčnú striekačku, očadenú lyžičku, provizórne škrtidlo, kyselinu citrónovú (používajú sa pri príprave heroínovej injekcie).
Zmení sa mu zovňajšok: dieťa je unavené, má ospanlivý výzor, zanedbáva osobnú hygienu, inak sa oblieka (pri injekčnom užívaní drogy napríklad nosí dlhé rukávy), nadobúda lajdácky výzor, častejšie sa zraní, podáva menší fyzický výkon, mení sa mu hmotnosť (extrémny úbytok pri závislosti od heroínu a priberanie pri užívaní marihuany), oči má podliate krvou, opuchnuté a podráždené (pri fetovaní a fajčení), zrenice rozšírené alebo zúžené, má chronický kašeľ a nádchu (pri fajčení), suché ústa, často si olizuje pery, kazia sa mu zuby (pri heroíne), na pokožke vidieť zmeny (škvrny, vyrážky, modriny), potí sa, svrbí ho telo (pri heroíne), cítiť z neho zvláštne pachy, sladkú vôňu v šatách (marihuana, hašiš), zápach lepidla alebo rozpúšťadla (pri fetovaní).
Správa sa inak, ako obvykle: v triede zaspáva, je ľahostajné, nepozorné, dezorientované, v krátkych intervaloch sa mu mení nálada, klame, vyhýbavo odpovedá, zhoršuje sa mu prospech, zanedbáva školské povinnosti, má problémy s disciplínou, často mešká, odchádza z vyučovania, často chýba.
Začnú vám miznúť peniaze: Spočiatku nepovšimnuté miznutie malých súm, sa postupne môže zmeniť na stále zúfalejšiu snahu dieťaťa zohnať dostatok peňazí na drogy. Nasledujú už odhalené krádeže peňazí či iných cenných vecí. Predchádza často predaj všetkého cenného, čo bolo vlastníctvom dieťaťa, vrátane obľúbeného oblečenia.
Tieto zmeny treba pozorovať dlhší čas a sú zvyčajne v rozpore s tým, aké bolo dieťa predtým. Upozornenie: Nemusia však byť spôsobené len drogami!