Mali by rodičia deťom platiť za dobré známky? Odborníci hovoria, že to nie je najvhodnejšie, deťom by sme skôr mali vysvetliť, že sa učia pre seba, nie pre peniaze. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Okrem otázky, či dávať deťom vreckové a koľko, trápi rodičov aj, či im platiť za špecifické úlohy alebo napríklad za dobré známky.
Podľa Roberta T. Kiyosakiho, autora knihy Bohaté dieťa, bystré dieťa, by si deti mali uvedomiť, že musia prispievať k dobru rodiny alebo spoločenskej skupiny bez toho, aby očakávali finančnú odmenu. "Niektorí rodičia sa až príliš často uchyľujú k 'podplácaniu' v snahe prinútiť deti k tomu, aby urobili niečo, čo mali robiť zadarmo. Mali by si uvedomiť, že keď sa snažia dieťa podplatiť, vzdávajú sa rodičovskej nadvlády a vlastne ju tak 'predávajú' dieťaťu," myslí si Kiyosaki. Dodáva však, že ak nepomáha nič iné, "podplácajte".
On osobne odporúča rodičom zvoliť si takúto rodičovskú stratégiu:
1. fáza - osobná zodpovednosť
Vyberte určité úlohy a povinnosti, ktoré musia deti vykonávať pre svoje zdravie a vývoj. Patrí sem napríklad pravidelné čistenie zubov, odloženie tanierov po jedle či upratanie obalov od cukríkov a keksíkov.
2. fáza - rodinná alebo spoločenská zodpovednosť
Vyberte určité úlohy a povinnosti, ktoré prispievajú k dobru rodiny alebo spoločnosti, za ktoré sa neplatí. Dobrým príkladom je napríklad prestieranie stola pred jedlom alebo čítanie mladším súrodencom. Ani za rodinnú alebo spoločenskú zodpovednosť by sa nemalo platiť, pochvala by však nemala chýbať.
3. fáza - určenie výšky vreckového alebo odmien
Stanovte si dopredu pravidlá, ktoré budú určovať, aké úlohy a povinnosti sú podmienkou na vyplatenie vreckového. Vreckové tiež môžete zvýšiť, ak napríklad dieťa urobí niečo samo od seba nad rámec svojich povinností.
Snažte sa zabrániť tomu, aby si deti mysleli, že majú na všetko nárok bez vlastného pričinenia. Dovoľte tiež deťom, aby sa zúčastnili na rozhodnutí ohľadom úloh, ktoré majú vykonávať.
Výška vreckového záleží na rodičoch, je však dobré vhodnú sumu prediskutovať spoločne s dieťaťom, aby aj ono bolo zapojené do rozhodovania.
4. fáza - povzbudzovanie podnikateľského ducha dieťaťa
Povzbudzujte deti k tomu, aby premýšľali o rôznych spôsoboch, ako zarobiť peniaze. Nechajte, aby samé prišli na to, aké úlohy môžu urobiť a stanovte im finančnú odmenu za ich dokončenie. Môžu sa tiež samé poobzerať po nejakých úlohách po okolí (napríklad sused potrebuje pokosiť trávu, suseda povarovať dieťa).
Povedzte im, aby vám po skončení práce predložili účet. Čo deti nakoniec so svojimi peniazmi urobia, by ste mali nechať na ne.
Anketa
Dávate svojim deťom vreckové?
Nie, ešte sú malé 27 %
Nepotrebujú ho, všetko im platím 10 %
Áno, ale len do 100 korún mesačne 10 %
Od 100 do 500 korún mesačne 25 %
Od 500 do 1000 korún mesačne 8 %
Od 1000 do 2000 korún mesačne 6 %
Viac ako 2000 korún mesačne 14 %
Zdroj: 862 účastníkov ankety na www.sme.sk